Оштре и неодмерене речи
Поводом најаве Самосталног синдиката Српског народног позоришта у Новом Саду да ће тражити оставке министра културе Небојше Брадића и покрајинског секретара за културу Милорада Ђурића и тражења, како је рекла председница Самосталног синдиката СНП Нада Нововић, апсолутно истих услова као оних које имају чланови Народног позоришта у Београду, јуче је из Министарства културе стигла изјава министра Небојше Брадића. У њој министар, између осталог, каже:
„Изрекли сте оштре и, рекао бих, неодмерене речи на рачун Министарства културе Србије и на мој рачун лично. Како се не осећам одговорним за ситуацију у којој се налазите, а која је свакако тешка и драматична, дозволите да вас подсетим на неколико чињеница.
Министарство културе Републике Србије није сервис Српског народног позоришта, оно није дужно да финансира било какву политику тог позоришта, није обавезно да плаћа било који број запослених у вашој установи, оно није банка у којој лежи ваш новац и који треба само да буде прослеђен на ваш рачун. Министарство културе се и те како брине за судбину Српског народног позоришта али не може управљати њиме, водити његову пословну политику, борити се уместо њега за опстанак у тешким условима економске кризе.
Ви добро знате да је буџет предвиђен за културу у нашој земљи у току ове године преполовљен. То се одразило на рад многих културних установа, многи пројекти су отказани, јако много људи из културе је остало без посла. Веома је злонамерна тврдња да београдске установе културе мање осећају кризу од војвођанских. То, једноставно, није тачно. Опстају они који налазе унутрашње резерве, који су флексибилнији и мање оковани у традиционалне облике организовања и пословања. Седети и очајавати што из Београда не стиже новац, и при том ништа не предузимати за сопствени опстанак, сматрам приличном инертношћу, мањком сналажљивости и схватањем професије из времена која су давно иза нас. Уметност више није државно власништво, уметници нису више државни чиновници. На снази су нове околности у којима ће неко преживети а неко неће. За те околности није ни заслужан нити одговоран министар културе. Поготову ако је он сам из ваше бранше, позоришни човек, коме ни на крај памети не пада да ’систематски уништава’ Српско народно позориште и ’друге културне институције у Војводини’. Таква тврдња је апсурдна, лишена било какве логике и утемељења.”
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


