Поломљена цела "Арена"
Поломљене столице, кондоми испуњени мокраћом, јуриш са сатарама, топовски удари, пуцњи из сигналног оружја, разбијене главе, јецаји првооборених тела у стампеду... Ово је само делић хронологије навијачких пирова за последњих пет година у хали "Пионир" у којој за више од три деценије готово да није било "вечитих" дербија без материјалне штете.
Недавна утакмица Купа Улеба између Црвене звезде и солунског Паока, у којој је усред дворане дошло до жестоког навијачког обрачуна, крајем прошле недеље имала је болно "треће полувреме" за домаћина у виду казне од 3.000 евра и два меча код куће без публике. За Звезду се ове јесени причало да има најбољег "шестог играча" у Европи, а испало је да ће је он у пресудном тренутку оставити на цедилу (у осмини финала играће у празној хали).
На крају године са још једним "крвавим дербијем" (финале првенства Партизан – Звезда) мало ко још може да каже да је кошарка "академски спорт". У разговору са управником "Пионира" Жарком Бацковићем покушали смо да сазнамо колико тај "храм спорта" трпи због навијачких "ратова".
– Управник сам "Пионира" 24 године, са трогодишњим паузом у којој сам био саветник генералног директора СРЦ "Тамшајдан". Пре но што кажем о томе колико овај објекат трпи због учесталих хаоса, морам да нагласим да је он својеврсни драгстор спорта који је пружио много и спортистима и грађанима али уједно и пословни центар са око 3.000 квадрата. У њему је организовано око 20 европских и светских првенстава у разним спортовима, низ међународних купова, безброј турнира и утакмица и изнад свега – небројено великих културних манифестација. Он припада грађанима, било да су они навијачи или непосредни корисници. Међутим, неки се по некад забораве па не знају да уништавајући њега уништавају своју имовину.
• Које су највеће штете које је "Пионир" претрпео на утакмицама?
– Издвојио бих дербије између Партизана и Црвене звезде. За ове 33 године – у хали радим од њеног отварања – малтене се није одиграо дерби без озбиљних ломова у којима су страдале столице, стакла, столови и остали инвентар а о паролама на зидовима да не причам. Десетине људи је повређено...
• Шта каже статистика "вечитих" дербија: колико их је прошло без инцидената?
– Малтене сваки вечити дерби је прошао са мањом или већом штетом. Последњих неколико година то је учестало и још драматичније, са огромним материјалним губицима. По некад су и људски животи угрожени. Пре осам година из стартног пиштоља је повређен тадашњи заменик градоначелника Милан Божић. Бакље су уобичајени "декор" важних кошаркашких утакмица... Годишње се игра од пет до осам вечитих дербија, у зависности од тога да ли се Партизан и Звезда састају у плеј-офу, што је последњих година скоро неизбежно. Било је неколико драматичних случајева. Рецимо, у фебруару 2001. разбијена су сва стакла на хали и уништен сав инвентар.
• Шта знате о навијачима који изазивају нереде?
– Имао сам прилику да разговарам са тим младим људима који су ми очи у очи деловали сасвим разумно. Стекао сам утисак да за време мечева мењају своје понашање да би испунили неке задатке. Њихово понашање на утакмицама није спонтано. Као да је пројектовано... Проблем више је то што су навијачке групе унутар једног клуба издељене на фракције.
• Како навијачи успевају да унесу у халу опасна средства?
– Сваку рупу у хали смо буквално заблиндирали, али увек некако унесу хрпу петарди и осталих пиротехничких средстава. Не знам како то успевају кад постоји више контрола. За један меч су ангажовани обезбеђење, редари, око 30 службених лица хале и полиција која предузима све мере за ванредне догађаје, која нас је хиљаду пута спасила... Али, сви они су изложени огромном понижењу, а посебно ми у "Пиониру" јер смо немоћни кад нам неко за тили час поломи инвентар који за непун дан морамо да вратимо у нормално стање.
• Колика је просечна штета за један "вечити" дерби?
– Штете се крећу од 150.000 динара до 2,5 милиона динара. Толико су учестале да наша техничка служба са око 50 људи малтене нон стоп ради на оспособљавању хале. Хулигани ем праве штету ем нас приморавају да плаћамо обимну службу за санирање. Дошло се до тога да је одлазак на кошаркашке утакмице постао ризик...
• Колико се просечно поломи столица на вечитим дербијима?
– Просек је од 50 до 70 поломљених столица и између 200 и 300 изваљених столица, редова, столова... Кад је отворен "Пионир" било је 4.000 резервних столица које су одавно потрошене. За ове 33 године поломљено је толико столица да би њима могла да се комплетно опреми Београдска арена. Од новца који је трошен за опоравак "Пионира" од навијачких хирова могла је да се поред њега изгради хала за тренинге.
• Постоји мишљење да клубови хушкају навијаче на такво понашање?
– Такве информације немам. Али, ако клубови то заиста раде, све ће им се вратити па ће и сами постати жртве таквог понашања.
• Ко плаћа кад навијачи направе штету?
– Делимично плаћа осигурање а највише СРЦ "Ташмајдан", имајући у виду и то да град Београд повремено даје новац да би се неке дотрајале ствари промениле. Рушилачким понашањем рок трајања сваке опреме је преполовљен. Неке ствари смо набављали и по сто пута... То је случај са расветом око "Пионира", како тик уз зграду тако и на паркинзима и травњацима. Кад смо видели да украсна расвета нема сврху, јер је навијачи лако сломе, уочи Европског првенства 2005. купили смо скупу "анти-вандал расвету" која је знатно отпорнија. Пре тога хала је била у тоталном мраку јер су све светиљке биле разбијене.
• Како решити проблем?
– То је и спортска и морална штета јер читав свет гледа нашу бруку. После сваке битке у "Пиониру" добијам позиве из целе Европе, чак и из Фибе, и сви питају шта се то догађа, зашто навијачи тако поступају. Знам да никада овај проблем нећемо решити док се не будемо стриктно придржавали Закона о јавним манифестацијама, уз коришћење искуства земаља које су брзо и успешно решиле то питање. Вандализам припада прошлости и свуда је ригорозно санкционисан осим код нас. Кад год се догоди овакав хаос, као што је био на мечу Звезда – Паок, не губи само "Пионир" већ и клуб, град, грађани, хотелијери, као и навијачи који су овом приликом лишени два важна меча и много више од тога.
• Партизану сте затворили врата због дуга од 16 милиона динара, а Звезда се спасла јер једна фирма гарантује да ће да откупи њен дуг од 15 милиона. Какви ће после свига бити Ваши односи са та два клуба?
– Очекујем да ће наши односи и надаље бити добри. Мислим да су и клубови свесни да овако даље не може и да ће проблем изнајмљивања хале морати дугорочно да реше. Ми ћемо, као и увек, покушати да им олакшамо онолико колико то не угрожава нашу егзистенцију.
Спортско рекреативни центар "Ташмајдан", којем припада "Пионир", има 149 запослених. Просечна плата је око 25.000 динара, па је за све месечне зараде потребно око 47.500 евра (нето). Многи од радника су због изгреда навијача принуђени да раде дупло више него обично.
--------------------------------------------------------------------------
Привилегија богатих
"Објекати као што су СРЦ "Ташмајдан", "Пионир", "Арена" и још неки у Београду јесу привилегија богатих европских градова и мало њих може да се похвали тиме. Зато их морамо чувати, тим пре јер тек долазе многа велика такмичења као што су Олимпијада младих 2007. и Универзијада 2009, која ће нас одржавати у самом врху светских спортских догађаја".
--------------------------------------------------------------------------
Долази ризичан дерби
"Наредни меч између Црвене звезде и Партизана је 20. јануара, дан уочи парламентарних избора. Мада замерам појединим медијима који често предсказују нереде уместо да позивају на фер навијање, морам сада да кажем да би требало размислити о томе да се вечити дерби одложи за који дан после избора. Имајући у виду све што се догађа последњих година на спортским догађајима, и овај дерби би могао да се злоупотреби".Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


