Против двоструких аршина
Ваљево – Околности под којима је будућа фабрика машина за прање и сушење рубља словеначке компаније „Горење” из Ваљева пресељена у Зајечар, и даље је тема дана у граду на Колубари. Уз огорчење на начин како је то урађено овде се, поред осталог, може чути и да од чувене „ваљевске подвале” више нема ништа, односно да сада њима сви подваљују, али и да им најтеже пада када то чини држава и поједини њени министри. Уз тражење да се цео случај истера на чистац овдашњи привредници окупљени око Бизнис клуба прексиноћ су донели два закључка која ће проследити на адресу премијера Србије.
Тако је најављено да ће под хитно од Владе Србије бити затражено, да по питању стимулација за запошљавање нових радника домаћи инвеститори, барем у половичним износима, буду изједначени са онима из иностранства. Истовремено, преко Градске управе упутиће захтев да Ваљево добије статус повлашћеног града.
– Ми немамо ништа против иностраних инвестиција и оне треба да долазе у Србију у што већем броју. Међутим, ипак нам смета и доводи у неравноправан положај када чујемо какве све погодности и бенефите добијају поједине компаније. Најбољи пример је актуелна ситуација са словеначком фабриком у Зајечару, која је поред непримереног пресељења из Ваљева, у којем је још пре две године била виђена, уз бројне повољности, стимулисана са 10.000 евра по новозапосленом раднику. Ми, мислим на ваљевске и већину осталих српских привредника, о таквим повољностима можемо само да сањамо. Пракса такозваних двоструких аршина мора се мењати ако желимо економски опоравак Србије – казао је Десимир Тадић.
А како држава стимулише и субвенционише домаће привреднике на свом примеру предочио је власник ваљевског предузећа „Вега”, које је само у прошлој години у проширење капацитета и запослење нових 50 радника, уложило сопствених милион евра. Од државе нису добили ни динара, али зато су им, како је испричао власник Станко Јешић, натоварене на врат разне инспекције од којих је посебно упорна она која тражи да се под хитно спроведе обука међу запосленима за случај ванредних ситуација и догађања...
Градоначелник Зоран Јаковљевић обавестио је привреднике да има доста поуздану информацију да ће се већ наредног месеца Ваљево наћи на списку градова са специјалним, односно повлашћеним статусом. То ће, како се чуло, бити прилика да Влада Србије исправи грешку која је причињена Ваљеву, несхватљивим одвођењем једне изузетно значајне инвестиције. Без обзира на то каква ће бити судбина наведених захтева, ваљевски привредници нису одустали од инсистирања на пуној истини о томе ко је „кумовао” да трубачи свирају у Зајечару уместо у њиховом граду, јер напросто сматрају да грађани треба да знају: ко, када, како и где троши њихов новац.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


