Радници мање више
ЧАЧАК – Како год да се схвате, појмови "транзиција", "реструктурисање" и "верификација приватизације" неизбежно слуте отпуштање запослених. Све речено догодило се чачанском "Графопромету", само што нико није веровао да би предузеће са 129 запослених радника, у малом броју година, могло да се сведе на десеторицу људи.
То је рачуница синдикалних повереника у фабрици самолепивих етикета и варалица за рибе, с којом се, дабоме, не слаже њен власник. Драган Топаловић (46) чак сматра да је, купивши "Графопромет" 16. децембра 2003. године за 10,6 милиона динара, спречио стечај после којег уопште не би ни било запослених.
У позиву за аукцијску продају, 12. новембра 2003. године, Агенција за приватизацију навела је да чачански колектив има 129 сталних радника. Како је књига спала на мали број слова? Данас то објашњавају Брана Живковић, директор општих и правних послова у предузећу и председник Надзорног одбора графичке групације у Самосталном синдикату Републике, и Мића Мартаћ, повереник ССС у фабрици:
– Нови власник одвајао је погоне један за другим, с њима и раднике. У погон "Ружно паче" прешло је 12, у "Мастер пак" 31 радник, док је у "Графопромету" остало 24 запослена. Од тога, двоје приправника којима стаж истиче у фебруару, а ми остали као технолошки вишак преговарамо са газдом око висине отпремнина. Просто да не поверујете де се све ово догодило – кажу синдикалисти.
Ове седмице, 12 радника са листе за вишак споразумело се са власником да драге воље напусти предузеће, уз отпремнине од 150 евра по години стажа. Тако је, по рачуници синдикалних вођа, у "Графопромету" остало десеторо запослених.
Топаловић, с друге стране, каже да је предузеће преузео у часу кад су "укупне обавезе биле веће од два милиона евра, месечни приход 2,8 а плате 2 милиона динара", после чега је променио три пословодне гарнитуре али ниједна није успела да створи добит. Због тога је, вели, најпре у току 2005. године погон за израду варалица "Ружно паче" регистровао као ДОО, у саставу матичне фирме. Прошлог септембра, "Графопрометов" погон за израду самолепивих материјала, транспорт и магацин издати су у закуп предузећу "Мастер пак".
– У послу са "Мастер паком" реч је о уговореној пословно-техничкој сарадњи чиме предузеће није угашено, већ реструктурисано. Моје чињенице о запосленима су другачије. Кад сам купио "Графопромет" било их је тачно стотину. У фирми "Ружно паче" сада раде 23, у "Мастер паку" 33, у "Графопромету" је 28 радника, док су остали самовољно напустили предузеће. Сад одлази још дванаесторо, углавном административних радника, који су прихватили понуђене отпремнине у шест рата. Гаранција је меница мог предузећа "Топ ган", по потреби и меница на кућу – наводи Драган Топаловић.
Он додаје да је, преко обавезне инвестиције, у предузеће уложио 57 милиона динара ради измирења обавеза, и да је прва добит почела да се приказује тек јесенас, у сарадњи са "Мастер паком".
– Транзиција и приватизација јесу тежак чин за све учеснике, раднике, државу, новог власника. И, обавезе никад нису једносмерне, нити је предузеће, ма колико се радници поистоветили са њим, неисцрпан извор зараде за све. Мислим да је ово пут да се од "Графопромета" створи ефикасан пословни систем – напомиње Топаловић.
У нашим околностима, то тешко пролази без суда. Тако је Удружење малих акционара "Графопромета", крајем прошле године, предало правосуђу пријаву против Топаловића и четворо директора "Графопромета" теретећи их за незаконито пословање у осам тачака. Једна је врло необична, тиче се процене вредности машине за каширање, коју је Топаловић купио и унео у предузеће као део обавезне инвестиције.
Наиме, вештак је 23. августа 2004. године дао налаз о вредности машине на 5,85 милиона динара, да би 28. октобра те године исти вештак нашао да "стварна тржишна вредност" те опреме, или "фер вредност", износи 1,77 милиона. После тог "фер налаза", табак је пресавио и Топаловић, с пријавом која вештака терети за несавесно поступање.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


