Армија прекобројних
Aко овај текст читате уз јутарњу кафу, велика је вероватноћа да је 200 ваших суграђана управо добило решење о отказу. Ако „Политику” прелиставате у паузи за ручак, имајте на уму да је за око 400 грађана Србије ово био последњи радни дан и да су се придружили „армији” незапослених која у овом тренутку званично броји 755.442 људи. Ако наш лист читате по повратку с посла, можете се сматрати срећном особом јер нисте поделила судбину више од 500 људи који у овом моменту у рукама држе радну књижицу и питају се шта их сутра чека и где да нађу нови посао у земљи у којој је сваки трећи радно способни човек – незапослен.
Ако вам се овај рачун чини невероватним, имајте на уму да је у току ове године, закључно са јучерашњим даном, најмање 172.442 запослених добило отказ. Најмање, зато што се у евиденцији Националне службе за запошљавање налазе само особе које су се након уручења радне књижице пријавиле на биро. У просеку то је око 5о2 особе дневно.
Неке од њих чекају да стигне беба, некима пола новембарске плате неће покрити кирију за стан, неки се налазе на терапији и новац им је потребан за куповину лекова, неки су узели кредит за стан са чијом отплатом могу каснити свега месец-два, неки имају децу на школовању, а рату треба уплатити почетком јануара. Неки једноставно немају од кога да позајми новац за преживљавање.
Иза кулиса безличне статистике која сведочи да свакога дана више од 530 људи у нашој земљи добије отказ, свакако се налазе и особе које ће самоуверено крочити на тржиште радне снаге наоружане „пожељним” факултетским дипломама, знањем страних језика, звањем мастера, магистра или доктора наука и које ће посао чекати у удобности момачке или девојачке собе с редовним приливом родитељског џепарца...
Искуство запослених у Националној служби за запошљавање ипак сведочи да је на листи особа које су постале технолошки вишак неупоредиво више оних који спадају у категорију неквалификованих и полуквалификованих радника, којима је отказ уручен неколико година пред одлазак у пензију, а школовани су за занимања која су отишла у „историју”. У скици за профил особе које најчешће добијају отказ налазе се радници који се најтеже запошљавају – педесетогодишњаци са средњом стручном спремом, они чије је дипломе прегазило време и који ће, и то ако имају среће до пензије морати да раде најтеже физичке послове да би обезбедили егзистенцију.
Прошле године угашено је 104.000 радних места, а ове године, до сада више од 170.000 радника „избрисано” је с платног списка фирми. Нова година долази. Многима остаје само нада да ће се и за њих наћи радно место.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


