Планина дечјег жагора
Рудник – Центар дечјих одмаралишта града Београда већ 35 година има своју "филијалу" на највишој шумадијској планини (има их још и на Гочу, Букуљи и Тари). Колико је деце, предшколаца и основаца, овде провело по неколико дана активног одмора, илуструјемо податком да, у јуну, очекују двестахиљадитог малог госта. Тај, рекоше, неће проћи без награде.
– Тренутно су нам пуни сви кревети: 196 основаца из Смедерева, Сремске Митровице и Нове Пазове, са учитељима, наши су гости. Годишње угостимо и по пет хиљада малишана. Током зиме и лета, њима се придружују разне спортске екипе на висинским припремама за такмичарску сезону – обавештава нас директор Срђан Милићевић.
Одмаралиште је на 710 метара надморске висине, али деца, у свакодневној шетњи, лако доспеју и на коју стотину метара више. Уз то, обиђу и нека културно-историјска места овог дела Шумадије (манастир Враћевшницу, Таково, Савинац, Музеј рудничко-таковског краја) а буду и гости неког добростојећег сеоског домаћинства или воденичара на неком од бројних потока – за малишане са велеградског асфалта то је посебан доживљај. Има и учења: настава математике и српског језика је у учионицама, а за све остале предмете у природи. Спортска такмичења по дану, а диско-клуб увече је нешто што се подразумева.
Управо смо били у одласку, кад у двориште одмаралишта уђе колона ђака из ОШ "Илија Милосављевић Коларац" из села Колари код Смедерева. Дошли из преподневне шетње планином, презадовољни. А да ли је задовољна њихова учитељица Гордана Јанковић?
– Марширали смо четири километра одавде до једне воденице и назад, чак су и првачићи лако издржали напор. Све је одлично: смештај, храна и плански смишљен програм боравка. Ни једног тренутка није досадно, а све је корисно што видимо и доживимо – задовољна је учитељица.
У ово одмаралиште долазе и деца из скопске општине Чаир, из Бањалуке, Добоја, Лакташа, а однедавно и из Грачанице, Лешка и других места на Космету. Директор Милићевић не пропушта прилику да нам покаже три тазе признања која је одмаралиште добило: Златну медаљу Новосадског сајма (2004) за квалитет услуга, еколошка награда за најлепше двориште у општини (2005) и Златна плакета "Таковски устанак" (2006).
Само стотинак метара испод одмаралишта је варошица Рудник, а у њој хотел "Неда" који, такође, почива на дечјем туризму. Стаж је краћи, ради тек пет година, али броји на хиљаде угошћених малишана. И овде врви од дечјег жагора. Затекли смо групу од 160 ученика трећег и четвртог разреда из београдских основних школа. Програм готово исти као и у претходном одмаралишту, ујутру и увече "шведски сто", а ручак на каквом планинском пропланку. Газда хотела Драган Недељковић за мале госте управо гради и базен под кровом, јер само пливање недостаје.
– Рудник сад располаже са око петсто лежаја. Уз београдско одмаралиште и хотел, ту је још Шумска кућа и домаћа радиност. Недавно су двојица министара положила темељац за жичару. Кад се она изгради и буде ли, као ранијих година, више снега (ове зиме га није било) сигуран сам да ће планини фалити још који хотел – нада се Недељковић.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


