Притисци Приштине неће пресећи наше везе с Београдом
КОСОВСКА МИТРОВИЦА – У претходном периоду, захваљујући политици председника Србије Александра Вучића, успели смо да сачувамо мир и народ на овим просторима, каже председник Српске листе Горан Ракић. У разговору за „Политику” истиче да је потребно да Срби, односно СЛ, који је најјачи је политички субјект на Косову и Метохији међу српским народом и једини има подршку званичног Београда, освоје свих десет мандата на парламентарним изборима у недељу како би наставили институционалну борбу. Ракић, који је и потпредседник у одлазећој косовској влади, али и министар за локалну самоуправу, наглашава да је сигуран да Срби, који су „врло писмени и мудри”, никада неће подржати оне који се представљају српским партијама.
Само на северу Космета је с бирачких спискова избрисано 16.000 Срба. Приштина се позива на закон, ви на јефтин трик Приштине. Где је истина?
Истина је у чињеници да перманентно траје настојање Приштине да умањи снагу српског народа кроз покушаје слабљења Српске листе у институцијама на централном и локалном нивоу. У том смислу је и одлука да се онемогући право гласа хиљадама Срба широм Косова и Метохије. Радом на терену с грађанима, али и анализом, добили смо податке да је одређеном броју грађана, чак и уз поседовање косовских докумената, онемогућено право гласа јер их нема на бирачком списку. Подсетићу вас да Закон о општим изборима гарантује да на изборима могу да се користе и избегличке легитимације, као и легитимације расељених лица. То се на терену игнорише. Овде говоримо о хиљадама наших суграђана који су протерани, а којима се данас ускраћује и право гласа.
Да ли је после нове одлуке Приштине могуће да Срби освоје десет мандата?
Ова одлука Централне изборне комисије (ЦИК) биће додатни подстрек свим нашим сународницима да 14. фебруара покажу колико нас има, колико подржавају политику Српске листе, у чијој основи је очување снажних веза, тачније пупчане врпце између Београда и Срба на Косову и Метохији. Када је најтеже, Срби буду најбољи, па не сумњам да ће тако да буде и овог пута. Срби на овим просторима политички су врло писмени и мудри и сумњам да ће било када подржати оне који се представљају српским партијама, а у кампањи иду руку подруку са заговорницима такозване велике Албаније. Српски народ је увек био уз своју државу и сви ћемо бити под барјаком Српске листе, окупљени око политике Александра Вучића.
Процене су да би могла да се формира постизборна коалиција Курти–Харадинај. Предњаче у заговарању „велике Албаније”...
Због одговорности посла којим се бавим, не волим да се бавим предвиђањима. На нама је да вредно радимо, што је унутар приштинских институција врло тешко. Али, ми знамо да немамо другог пута осим да се боримо политичким средствима да заштитимо наш народ, њихову имовину, али и нашу Српску православну цркву. Успели смо да уз политику Александра Вучића сачувамо мир и народ на овим просторима, а тако ћемо и наставити уз подршку нашег народа. Ми се за разлику од Албанаца никада нисмо мешали ко ће да их представља. Они сада нескривено са собом воде неке Србе који су подобни и који неће бити у служби народа, већ у служби циљева Албанаца. Ипак, ко год буде био изабран од стране Албанаца, мора да има на уму чињеницу да мора да покаже поштовање према српском народу уколико жели било какву сарадњу са Српском листом.
Тачку Бриселског споразума о ЗСО скоро да више нико и не спомиње. Чини ли вам се да ће то бити само још једно мртво слово на папиру?
Наравно да Албанци уз прећутну сагласност ЕУ гурају по страни све оне тачке споразума које су у интересу српског народа. А, најважнија је формирање Заједнице српских општина. Зато је потребно да у рукама Срба буде свих десет мандата како бисмо наставили да инсистирамо на спровођењу споразума и подсећали ЕУ да је ЗСО обавеза Приштине коју је гарантовао Брисел. Од тога никада нећемо одустати.
Рекли сте да се Срби више неће водити политиком улице, већ ће институционално бранити српске интересе. Како када сваки, био то и српски предлог, а да не говоримо о уредби или закону, буду прегласани?
Одговорићу вам контрапитањем. Шта нам друго преостаје? Да се боримо, или да одустанемо? Као председник Српске листе заједно с нашим министрима, посланицима и градоначелницима увек ћу инсистирати на мирном решавању проблема. Наша обавеза је да заштитимо наш народ и спречимо сукобе како не бисмо угрозили ионако крхки мир. Апсолутна је истина да постојећи институционални оквир не гарантује заштиту права нашег народа и наше цркве. Подсетићу вас да је последња влада срушена на основу одлуке Уставног суда у Приштини, који је донео одлуку о враћању 23 хектара манастиру Високи Дечани. Али, ова одлука је и даље мртво слово на папиру.
Могу ли Српску листу да угрозе Рашић, Петковић, Рада Трајковић, а кандидати су 14. фебруара?
Српски народ на Косову и Метохији и те како могу угрозити људи који отворено раде у интересу Албанаца. А поносе се јер их по рамену тапше Албин Курти, који је најавио формирање такозване велике Албаније, али и одузимање права српском народу. То није опасност по Српску листу, већ по наш народ и наше националне интересе. Ми као народ морамо 14. фебруара да подржимо наше кандидате који су верни војници свог народа и своје земље.
Да ли су вам познати ставови међународне заједнице која нагиње албанској страни и да ли су, евентуално, променили курс по питању српског повратка, безбедности, заштите културних добара СПЦ, као и о другим питањима која не иду наруку Србима?
Не бих се превише бавио високом политиком. Нама је најважнија сарадња с оним међународним организацијама које су пре свега задужене за безбедност, где првенствено мислим на Еулекс и Кфор. С њима имамо редовне састанке, активно делујемо у раду и од њих захтевамо да превентивним деловањем, посебно у срединама јужно од Ибра, заштите наш народ, имовину, али и наше цркве и манастире који су неретко на мети вандала и екстремиста. Ипак, чињеница је да су два стуба нашег опстанка на овим просторима – подршка наше државе и Канцеларије за Космет, с директором Петром Петковићем на челу, као и јединство нашег народа које ће бити на тесту на овонедељним изборима.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


