Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Вјеровали или не

Вјеровали или не

Неки дан сједим испред ТВ и гледам емисију о кућама, како кућу продати, како зарадити на њој. Све би то било ОК да у тој истој емисији не видјех како се ради “стејџинг” у преводу „замажи, па продај“. Дакле постоји професија у чијем је опису уљепшавање куће пред продају и замазивање разних недостатака. И тако срећна америчка породица уз помоћ једне тете и једног чике у ТВ емисији, премаза рупе неком другом бојом да се мање виде, помјерише намјештај да прекрију криви паркет, заљепише нови број куће купљен за чак $2 да боље изгледа, а на крају (кад ме шлог не потрефи) употребише и посебан спреј за траву зелене боје (а које друге) јер испред њихове куће травњак и није био баш нешто зелен!

Све ово је било готово за два дана и онда су потецијални купци гледали ту нову „перфектну“ кућицу, која нема рупа, ни кривог паркета, ни старог броја, ту је нови број чак 2 долара вриједан (који ће отпасти сигурно послије прве кише)... Могу да замислим које изненађење чека нове власнике када виде траву. Потецијални купци су се типично амерички - одушевљавали. И продаше они кућу, нађоше жртву и чак зарадише...

Код нас би сигурно купац "одрао од батина" продавца. И ја бих можда то исто урадила да сам мушко. Међутим тај би поступак био овдје проглашен за “дивљачки” и ја бих била агресор - а продавац жртва. Јер ја сам из једне балканске земље која судећи по ТВ извјештајима не зна за правила, и сваки дан покушавам себи да кажем како сам ја у држави гдје се неисправна роба законом не смије продавати и у којој о нико никога не смије да дира (осим кад је нафта у питању), кад оно - шок.

Шокирам се ја бар неколико пута дневно и све се мислим то су само изузеци. Чик брале купи кућу сада, кад постоји шанса да трава није трава, зид није зид, кров није кров. Све и некако, ал у траву ми не дирај. Ја имам паорске крви и волим када је природа таква каква је, кад трава може да буде и жута и тамно зелена и свијетло зелена, и не смета ми маслачак. Још се навикавам на чињеницу да је маслачак коров и да травнату површину редовно против њега треба прскати разноразним пестицидима.

Па кад попрскаш траву онда се забоде знак да се дјеца ту не смију играти и да се кућни љубимци случајно не шетају, „опасно по живот!“. Дакле трава ил је фарбана или је отровна. И тако, као у касарни, сви имају једнаку траву. Као фудбалски стадион без имало варијација. Предложим ја моме родјаку да не користи пестициде, да пусти маслачке, на шта ми он одговори; ”Јес’л ти нормална, па да ме комшије туже што им нарушавам углед у четврти и тиме обарам цијену кућа”.

Наравно да нисам нормална, па ја и рециклирам. Као да будем корисна. Ал' и ту сам се дебело разочарала. Одвајам ја као вриједно ђаче папир, конзерве, стакло и све то бацам у два посебно одвојена мала контејнера за рециклажу. Једно вече спазим раднике како фино одвојен рециклиран материјал бацају у један велики контејнер заједно са осталим смећем.

Питам их зашто то раде, а они ми кажу да је скупо за власника (менаџмент) да плаћа посебне контејнере и посебно одвожење. Питах их ја чему онда ти мали контејнери за рециклажу? - кажу да је то по правилнику. И тако све је wonderful на папиру, а јава је нешто сасвим друго.
По чему се онда моја „дивљачка“ земља разликује? Ја разлику неку и не видим. Код нас није ни на папиру, ал ни на јави.

А како се тек служе папиром! Папир се баца у огромним количинама. Наравно када не сијеку своју шуму. А све на ТВ-у нека борба против вјештачких ствари, против загађења итд, на истом каналу гдје се воде емисије за запрашивање.
Ал сад ово је шлаг, и за крај овог мог вјеровали или не: знате ли да се канализационе воде овдје прерађују, што је плус. Дакле одваја се густо од течног итд, а онда то густо прерађено иде на њиве као ђубриво.

Сваки пут када видим неку воћку или поврћку помислим да можда ту има и мог личног доприноса. И то фармери добро плаћају.
Тако вам је то у мојој новој земљи!

Коментари65
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.