Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Графити као трубе рата

Знају добро Руси какву буру подиже графит ’Кад се војска на Косово врати’. Ништа није препуштено случају. Налогодавац графита у обе државе је исти. Само се ангажују локални извођачи

Ових дана су широм Русије осванули графити „Кад се војска на Косово врати”, а аутори су се потрудили да порука проблематичне солидарности брзо стигне до Србије где су је патриотски русофили дочекали као још један крунски доказ пријатељства два народа.

Руска Федерација и Владимир Путин, могло би да гласи незванично тумачење поруке, подржавају војни упад Србије на Косово како би се отета земља вратила матици. Баш као што је Русија војском 2014. покорила и анектирала Крим. То што у једном случају брани суверенитет и територијални интегритет, а у случају Украјине га руши, то је већ привилегија светских моћника.

Иза поруке крије се прагматски интерес Москве да Србију увуче у ратни сукоб на Косову. Ништа мање, ништа више. Проблем је што овдашњи примаоци поруке, заслепљени емоцијама, нису у стању да прочитају суштину.

Руси се Срба сете када су им потребни. Лако је њима да са нама раде шта хоће када знају с ким имају посла. Ми њима браћо, они ни да нас сврстају у десет најомиљенијих народа.

Руси су давно имали прилику да заштите своју српску браћу. Јуна 1999. су, после усиљеног марша из Босне, заузели приштински аеродром „Слатина”. Амерички генерал Весли Кларк, тада командант НАТО-а у Европи, дао је налог за заузимање аеродрома како би се Руси удаљили. Британски генерал Мајкл Џексон одбио је наређење речима за историју: „Нећу започињати Трећи светски рат за вас.”

Руси су могли да остану, али у Москви је на пролеће 2003. донета одлука о повлачењу руских војника из мисија на простору бивше Југославије. Косово је препуштено снагама Кфора, а Руси су заузели вербалну бусију обећавајући Србији заштиту у Савету безбедности УН.

Сада креатори хибридних операција у Кремљу, користећи ефикасну пропагандну машинерију, поручују Србима да врате војску на Косово – што би изазвало оружани сукоб неслућених размера. То што би се та војска враћала у пластичним кесама, Москву не занима. Било би од користи да покуша да ослаби притиске које трпи због агресије на Украјину.

Подстицање „повратка војске” пропраћено је идиличном поруком „Срби и Руси браћа заувек”, исписаном на два језика и окаченом по плакатама на више локација по Москви, укључујући и на згради медијске куће „Расија севодња” у једном од најстаријих делова града.

Овдашњи путинофили су одушевљени. Само да их подсетим: колико сам чуо, Русима су браћа и Украјинци. Врући Балканци не познају хладне северњаке. И даље слепо верују да је Русија највећи донатор Србији иако донације износе 0 (словима нула).

Како се олако поништавају многа поглавља историје која кажу да су се Руси увек и искључиво водили сопственим интересима, и онда када су се представљали као „браћа”. Овде то многи не знају и не желе да знају. Заборављају да су током последњег рата Руси Хрватској давали оружје које нису хтели Србији. Заборављају како је олако Путин најавио да је спреман за трговину Косово–Донбас.

Графит је опасна пропаганда у земљи у којој су управо догађаји на Косову 1999. Москви обезбедили утицај какав дотле деценијама није имала. Кремљ је на темељима пансловенства и панправославља Србију претворио у најближег савезника у Европи (сем Белорусије) и вешто капиталише на томе што разни грађани ове земље славе рођендан Владимира Путина и најрадије би га видели као лидера Србије. Руси и Срби као једини браниоци Бога и православља на земљи побеђују у борби против западних сатаниста које чека пакао.

Режимски медији одмах су прихватили да шире поруке које преноси телевизија Раша тудеј, забрањена по Европи. Требало би да будемо просто очарани што су по Москви, Санкт Петербургу, Јекатеринбургу, Саратову, Тјумену или Орелу исцртани поменути графити.

Овдашњи путинофили тумаче их као знак да уз Србе стоји читав руски народ. Песимисти попут мене у свему виде добро осмишљену милитантно маркетиншку акцију. Занима ме шта ће сада да кажу на Пинку.

Знају добро Руси какву буру подиже графит „Кад се војска на Косово врати”, стих из народне песме „Јечам жњела косовка девојка” који је покојни митрополит црногорско-приморски Амфилохије изменио. Не само у Србији, већ и по Црној Гори у Републици Српској. Активисти су онај у Београду прекречили, али се убрзо појавио на истом месту и на десетинама локација широм Србије.

Ништа није препуштено случају. Налогодавац графита у обе државе је исти. Само се ангажују локални извођачи.

Руси упорно играју на косовску карту експлоатишући емоције значајног дела српског народа. Представљају се као свеци заштитници. Спољни чувари косовског завета, кључари српског Јерусалима. И добро им иде, што потврђује и одушевљење графитима код дела јавности.

Методологија је већ толико пута испробана. На дан проглашења косовске независности, 17. фебруара, ове године је у Москви испред амбасаде Србије одржан митинг солидарности. Читале су се пригодне поруке: „НАТО је убица словенског света”, „Косово је Србија” и „Руси и Срби су браћа заувек”.

У јулу је на пријатељском мечу Црвене звезде и Зенита у Санкт Петербургу развијен транспарент „Руси и Срби заувек браћа”, а недавно су – потврђујући оркестрираност кампање – навијачи фудбалског клуба Спартак у Подмосковљу исцртали графит „Кад се војска на Косово врати”.

Позивни графит војсци Србије је претећа провокација. Позив на косовски бој у пуном смислу те речи: тамо су се после два века вратили – Турци. Ено их у касарни Султан Мурат. Хоће ли власти реаговати? Кладим се да неће иако је ово прст у око омиљеној тези Александра Вучића да је Србија фактор стабилности у региону.

Прилози објављени у рубрици „Погледи” одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листa

Коментари20
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Vesna
G. Jaksic pise kao obrazovan intelektulac koji ne pada na jeftine emotivne zablude o srpskoj večitom stradanju, Kosovu, ko su nam “braca” i tsl. Ali na žalost intelektualaca poput g. Jaksica je procentualno malo a oni drugi odlučuju i zato smo tu gde jesmo. Da su npr Jevreji tako stalno ziveli u nekoj imaginarnoj prošlosti ne bi sada ni postojali. Ali oni znaju da se pametno prilagode i izaberu prijatelje i prošlost im ne staje na put, već sačekaju da ojacaju pa onda rade na slavljenju prošlosti
Бане
Реци то онима са Кошара.
Дипломирани политиколог
У центар.
Петар
Сви подзападни (не прозападни) пропагандисти за Русију користе исте тезе: далеко су, вођени хладним интересима, не занимамо их. Можда је и тако, али је то кудикамо боље од вишедеценијског санкционисања, цеђења, бомбардовања, осталих притисака које нам активно сервира зап. страна. Окрећемо се збуњено, као дете које не зна зашто је кажњено, зашто нас толико газе. Повремене мрве шаргарепе које добија само елита праве додатну конфузију, као неуравнотежен родитељ. Зато су емоције на источној страни.
Jorge
Potpuno razumljivi grafiti obzirom da Rusija nikada nema nikakvu drugu ideju kako riješiti neki geopolitički problem.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.