Понедељак, 13.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ирански председник путује у Саудијску Арабију

Ирански председник путује у Саудијску Арабију
Ебрахим Раиси EPA EU Abedin Taherkenareh

Дубаји, Техеран—„Ирански председник Ебрахим Раиси учествоваће на самиту Организације исламске сарадње (ОИЦ) у Ријаду, где ће тема бити Палестина“, пренео је данас Ројтерс, позивајући се на агенције у Персијском заливу. Самит ОИЦ одржава се иначе у недељу 12. новембра.

„Глобалне и регионалне силе нису до сада успеле да постигну било какав консензус о томе како да се изборе са ескалирајућим сукобом у четири недеље откако су Хамасови милитанти упали у јужни Израел 7. октобра, убивши око 1.400 Израелаца, углавном цивила, и узевши више од 240 људи за таоце .

Израел је од тада из ваздуха ударио Газу коју контролише Хамас, увео опсаду и покренуо копнени напад, изазивајући глобалну узбуну због хуманитарних услова у енклави. Најмање 10.022 Палестинца, укључујући 4.104 деце, убијено је до сада у израелским нападима на Газу од 7. октобра, саопштило је у понедељак министарство здравља Газе“, подсећа британска агенција.

Посета Раисија Ријаду била би прва уприличена након дипломатског детанта између Саудијске Арабије и Ирана, који је у марту ове године постигнут уз кључно посредовање Кине. Саудијска Арабија и Иран су у међувремену у августу истовремено примљени у састав БРИКС-а плус.

Колико данас, шеф иранске дипломатије Хосеин Амирабодлахјан разговарао је телефоном са саудијским колегом принцом Фејзалом бин Фахраном, пренела је иранска агенција Тасним.

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.