Бразил за почетнике (4/4)
Четристо километара јужније од Рија налази се Сао Паоло, прави центар свега што је од пословног значаја у Бразилу и уопште у Јужној Америци. Сао Паоло има све одлике једног светског мегалополиса и у многим аспектима већ претиче и највеће америчке градове. Ко је упознао Њујорк знаће о чему говорим, јер у Сао Паолу "гамиже" више аутомобила него тамо, саобраћајни колапс се догађа бар једном недељно и загушења достижу дужину од 150 и више километара, нарочито када у време неког, због празника продуженог викенда, падају чувене тропске кише.
Број хеликоптера је недавно достигао број оних у Њујорку, док је такси-флота одавно надмашила њујоршку и наставља да незадрживо расте. Солитери су дивовски, на исто тако грандиозним авенијама, повезаним безбројним вијадуктима и петљама, где се гигантски саобраћај обавља само захваљујући комбинацији система пар-непар и комплексног градског превоза. Изврстан метро, нажалост, покрива само мањи део огромног града, док аутобуса и тролејбуса има на десетине хиљада упркос томе што приградском саобраћају припомажу и возови.
У Сао Паолу ћете наћи буквално све, од игле до локомотиве и то се односи и на радње и ресторане свих престижних светских марки, али треба знати да је добар део тога "сакривен" у солитерима, јер на улицама нема слободног места за све оне који би хтели да изнајме продајни простор. Коме је скупо, наћи ће на улицама хиљаде продаваца шверцоване робе из Парагваја, који доносе и препродају оне познате кинеске имитације свега и свачега. Луксузне трговине су смештене у засебним, специјализованим зградама, али и на горњим спратовима огромних облакодера на Авенији Паулиста или у великим шопинг центрима.
Живети у Сао Паолу значи да вам је све што у свету постоји доступно, па и забава. Велики концерти, утакмице и Формула 1, свакодневни сајмови, светске изложбе, музеји са великим поставкама, модне ревије и буквално све што је у свету хит, стиже у Сао Паоло експресном брзином. Ноћни живот је пребогат свим могућим садржајима и распамећује дошљаке са свих страна света, који у френетичној јурњави по огромном граду трагају за незаборавним доживљајима. Град се нарочито поноси својим пицеријама за које кажу да су боље од оригинала, као и многобројним ноћним баровима са музиком уживо, у којима често наступају велика домаћа и светска имена.
Богати делови града који су, као и у Рију, у "јужној зони", представљају оно најлепше и најелегантније што град може понудити. Живот је ту веома угодан јер је, буквално, све на високој нози, а већина становника у том крају и ради, па није необично срести људе који на посао иду пешке, само неких пар стотина метара далеко од свога стана. Са друге стране, фавеле представљају проблем као и у Рију, мада сасвим друге врсте. Та подручја су, због тешких тропских киша, изложена честим поплавама, а њени становници најчешће проводе по неколико сати у градском превозу на путу до удаљеног посла. Ти контрасти између екстремног богатства и исто тако екстремног сиромаштва, као и све веће бразилске градове, обележавају и Сао Паоло.
Два бразилска мегалополоса, Рио и Сао Паоло, су свакодневно повезана правим ваздушним мостом, где на сваких 15 минута узлеће по један авион у оба правца и у које се улази као у градски аутобус. У плану је да већ следеће године започне градња брзе пруге између два града, а воз је већ добио и своје, вишеструко симболично име "Метак". Ко долази на светско првенство у фудбалу 2014.године, имаће прилике да се за само два сата провоза овим супер-брзим возом измедју Рија и Сао Паола, уживајући у пејсажима морске обале, нимало наивних планина и делова преживеле "атлантске џунгле".
Фантастична загађеност Сао Паола тешким, готово као магла непровидним смогом је већ постала пословична и грађани само захваљујући кишама још увек не носе заштитне маске. Велика лука Сантос се налази на само 70 километара од Сао Паола, а ту већ почиње и читава серија мањих туристичких места са прелепим пешчаним плажама.
Најбитнија карактеристика Сао Паола је типична америчка опседнутост послом, општа јурњава и ужурбаност у стресу и грчу да се не закасни и нешто важно не пропусти, као и заиста велике и неслућене могућности које овај град пружа. Ево за крај једне црнохуморне шале о важности сваког секунда у животу једног паулисте, која у потпуности има универзални карактер.
Долази паулиста код свог лекара на контролу и жали се на стрес и недостатак времена. Гледајући резултате, лекар му каззе: "Пошто немате времена за губљење, рећи ћу вам отворено да имате тешку и неизлечиву болест." Паулиста га препаднуто гледа и пита: "Колико ми је времена преостало?" Лекар му на то каже: "Још само 30!" На то ће паулиста: "Али докторе, дана, недеља, месеци?" Доктор на то испружи руку, погледа на сат и настави: "29, 28, 27..."
(крај серијала)
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


