Subota, 06.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Pravila igre

Pravila igre

Zbog dominantnog prisustva engleskog jezika u filmu „Tamo i ovde”, ovo delo Darka Lungulova diskvalifikovano je iz izbora srpskog kandidata za nominaciju za Oskara za najbolji strani film, a naš predstavnik biće „Sveti Georgije ubiva aždahu” Srđana Dragojevića, drugoplasirani film u izboru Stručnog odbora srpske Akademije filmske umetnosti i nauke (AFUN).

Nevažno je da li je ekipa filma „Tamo i ovde” izgubila trku, a istu dobila ekipa visokobudžetne „Aždahe”, svakako oba reditelja saglasna su u oceni da sučeljavanje ekipa ova dva filma nije ni potrebno ni prijatno.

Važnije je zašto AFUN nije obratio pažnju na odnos engleskog i srpskog jezika u filmu „Tamo i ovde”, jer prema pravilniku Američke akademije za filmsku umetnost i nauku „kandidovano delo za nominaciju u kategoriji najbolji strani film realizovan van engleskog govornog područja većinski mora biti na jeziku ili jezicima koji nisu engleski”.

Iako je AFUN 3. septembra saopštio da samo četiri filma učestvuju u izboru za srpskog kandidata za nominaciju za Oskara i obelodanio imena Stručnog odbora koji je glasao o kandidatima, trebalo je još tada obratiti pažnju na pravilnik Američke akademije u kojem je sve precizirano. Ne treba domaći producenti i autori da ukazuju na potencijalne nepravilnosti i poštovanje pravila, već naša akademija mora da zna ta pravila jer je jedino ona akreditovana da nominuje srpskog kandidata. Članovi te akademije vrlo su priznati domaći filmski autori, profesionalci, kojima ovo nije prvi izbor kandidata za Oskara (pre dve godine naš kandidat bila je drama „Klopka” Srdana Golubovića koja je ušla u izbor od devet filmova). Članstvo AFUN-a se osipa, što je neminovnost života, ali valjda ima nekih novih zrelih autora koji su svojim radom u ovdašnjoj kinematografiji zaslužili članstvo, a time i ulogu u odlučivanju o nacionalnom predstavniku za Oskara.

Na zvaničnom predstavljanju srpskog kandidata za Oskara 15. septembra, u Muzeju jugoslovenske kinoteke, članovi AFUN-a podsetili su na neka od pravila po kojima strani film konkuriše za Oskara, među kojima i to da film treba da bude na jeziku zemlje iz koje dolazi. Tada, međutim, niko nije obratio pažnju na dominantnost engleskog jezika u filmu „Tamo i ovde”.

Da li je to, možda, primetio neko od članova Stručnog odbora tokom gledanja filma novo je i škakljivo pitanje na koje će odgovor, najverovatnije, izostati. Možda i jeste primetio, ali se preko toga pretrčalo po onoj čuvenoj srpskoj „što sad ja na tome da insistiram i ispravljam krive Drine”.

Izvršni direktor Američke akademije Brus Dejvis u pismu preporuke o pojašnjenju procedure koje je zatražio AFUN ukazuje na poštovanje pravila, što je prvi i jedini zadatak svakog takmičenja. Pravila postoje da bi se poštovala i jedino tako možemo napredovati. Stvar je izbora, da li ćemo ih, kao i do sada, uglavnom izbegavati i tavoriti ili ćemo ih pažljivo čitati, tumačiti, razumeti i slediti.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.