Ponedeljak, 13.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Izložba o herojima Velikog rata

U Istorijskom muzeju Srbije danas će biti otvorena interaktivna postavka „Srbija 1915–1916” kao i fotografije o francusko-srpskoj bolnici u Sedesu kraj Soluna
Izložba o herojima Velikog rata
„Српска мајка”, рад вајара Светомира Арсића Басаре (Фотографије Анђелко Васиљевић)
Анастасиос Антонарас, Душица Бојић и Небојша Дамњановић

U Istorijskom muzeju Srbije na Trgu Nikole Pašića danas u 18 sati biće otvorene izložbe „Srbija 1915–1916” i gostujuća postavka solunskog Muzeja vizantijske kulture „Francusko-srpska bolnica u Sedesu, Solun”. Izložbe se realizuju u okviru Programa obeležavanja stogodišnjice Prvog svetskog rata, uz pokroviteljstvo Ministarstva kulture, a otvoriće ih ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević.

Kroz arhivsku građu, artefakte i fotografije multimedijalna interaktivna izložba „Srbija 1915–1916”, autora dr Dušice Bojić i muzejskog savetnika Nebojše Damnjanovića, prikazaće stradanje i značaj ovog perioda srpske istorije.

Autori najavljuju da postavka prikazuje događaje tokom ratnih godina kada se Srbija, nakon velikih pobeda na Ceru, Drini i Kolubari 1914. godine i proklamovanja ratnog cilja zasnovanog na ideji oslobođenja i ujedinjenja celog srpskog naroda i srodnih južnoslovenskih naroda, suočila sa velikom epidemijom tifusa, a potom, od početka oktobra 1915. godine, i novim udarom brojno i tehnički nadmoćnijeg neprijatelja. Pružajući herojski otpor, posebno u odbrani Beograda, vojska se, praćena velikim brojem civila po odluci vlade i vrhovne komande, pod najtežim zimskim uslovima uz izuzetno velike gubitke povlačila preko Crne Gore i Albanije, gde su ih čekali saveznički brodovi spremni za evakuaciju na grčko ostrvo Krf, ali i zemlje Evrope i Afrike.

Autorka izložbe Dušica Bojić naglašava da će posetioci, između ostalog, biti u prilici da vide skulpturu „Majka Srbija” koju je muzej otkupio pre dve godine od vajara i akademika Svetomira Arsića Basare, kao i poklon vajara Draga Đokića, skulpturu koja predstavlja kralja Petra Prvog Karađorđevića na volovima.

– Biće tu panoi, fotografije, projekcije i interaktivne instalacije, na primer Srpske kuća na Krfu i Plave grobnice. Na video-bimovima biće prikazano povlačenje srpske vojske preko Albanije, oporavak vojske i obuka u severnoj Africi, naši zarobljenici, medicinske misije, kajron sa 1.000 imena poginulih oficira u periodu
1915–1916. Izložićemo brojna dokumenta, štampu, arhivski materijal, telegrame i komande, knjigu veresije u apoteci u kojoj je međunarodna engleska misija pozajmljivala lekove od naših lekara, potom originalne sveske i udžbenike naših đaka koji su završavali školu u Francuskoj… – kaže Dušica Bojić.

Izložbu „Srbija 1915–1916” upotpunjuje gostujuća izložba „Francusko-srpska bolnica u Sedesu, Solun”, autora arheologa Muzeja vizantijske kulture dr Anastasiosa Antonarasa i dr Joanisa Mocianosa, koja obuhvata fotografski i video-materijal dopunjen originalnim artefaktima Istorijskog muzeja Srbije.

Postavka predstavlja sagledavanje Velikog rata na Solunskom frontu iz ugla običnog čoveka, a inspirisana je otkrićem izvesnog broja predmeta pronađenih u nekadašnjem Sedesu (danas Termi), nadomak Soluna. Autor postavke Anastasios Antonaras kaže: – Ako imate dedu solunca ili solunca u porodici, dođite na izložbe da vidite njihovu svakodnevicu. Našli smo i novčić koji je jednom od njih bio u džepu i tako ga je spasao od metka, koji je probušio novčić...

Autori najavljuju da pronađeni materijalni dokazi o bolničkoj nezi vojnika u velikoj meri su i danas neistraženi, ali fotografska dokumentacija francuske Istočne armije ukazuje na njihovu povezanost sa poljskom vojnom bolnicom i daje značajne informacije o spravljanju i čuvanju lekova, o čemu svedoče i nađene staklene posude.

Iako se uglavnom odnose na lečenje ranjenika, arheološki nalazi iz Termi ukazuju i na ključne promene koje je doživeo Solun kao rezultat boravka više hiljada vojnika i predstavnika civilnih i sanitetskih misija. Formiranje brojnih vojnih logora za potrebe Engleza, Francuza i Srba u močvarnim predelima oko Soluna bio je uzrok neminovnih promena u svakodnevnom životu, navikama, običajima i uopšte u izgledu ovog multietničkog grada o čemu svedoče i razglednice iz toga vremena,  štampane za potrebe vojske u hiljadama primeraka.

Dizajn postavki su osmislili Rastko Šurdić i Iva Jotić Lubura, dok su dizajn interaktivnih instalacija na izložbi „Srbija” kreirali Marko Todorović i Marko Savić.

Izložba „Srbija 1915–1916” traje do prvog novembra 2017, a za nju su materijale iz svojih fondova pozajmili Vojni muzej, Muzej nauke i tehnike i Narodni muzej u Čačku. Deo posvećen franusko-srpskoj bolnici može da se pogleda do prvog marta. Stručna vođenja su sredom u 17 i subotom u 13 časova.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.