Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
POGLEDI

Ugovor sa tinejdžerom

Kada dete uđe u pubertet i adolescenciju mnogi roditelji otkrivaju da njihovo prethodno „zlatno dete” menja ponašanje buneći se protiv roditeljske kontrole u borbi za veći stepen lične slobode. Tipično je da mladi u svojoj borbi za veća prava, zaboravljaju na svoje obaveze.

Kako je adolescencija veliki izazov za mnoge roditelje, predstavićemo jednu tehniku – ugovor sa tinejdžerom – koja im može pomoći da tokom ovog perioda postave granice i kanališu porodičnu dinamiku. U pitanju je pisani dokument čiju konačnu verziju sastavljaju roditelji i tinejdžer, a u kome su jasno navedena roditeljska očekivanja od tinejdžera; tačno određene negativne posledice ukoliko se tinejdžer ne pridržava ugovora; kao i pozitivne posledice ukoliko ga se pridržava.

Za razliku od dogovora, ugovor je formalniji i zato ima veću težinu. On podrazumeva da su se sve strane saglasile oko njegovog sadržaja i da prihvataju ugovorene uslove. Dobro je da ugovor bude napisan i da sve uključene strane svojim potpisima potvrde da ga prihvataju.

Dobro je da ugovor bude napisan i da sve uključene strane svojim potpisima potvrde da ga prihvataju

U psihološkom smislu ugovor se obraća odraslom delu tinejdžerove ličnosti, pozivajući ga da prihvati odgovornost i za svoje ponašanje i za posledice svojih postupaka. Odlukom da prihvati ugovor, tinejdžer se pred samim sobom obavezao da će ga se pridržavati. Ta činjenica sprečava brojne buduće konflikte.

Sadržaj ugovora je uvek specifičan za datu porodicu, ali se uglavnom tiče četiri glavna aspekta: obaveza i ponašanja kod kuće, učenja i ponašanja u školi, izlazaka i džeparca. Ugovor ne bi trebalo da ima više od pet stavki, i zato roditelji treba da odrede koja ponašanja tinejdžera su im najvažnija.

Proces sklapanja ugovora započinje predlogom ugovora koji roditelji predstave tinejdžeru, nakon čega se pregovara o svim stavkama, kao i o negativnim i pozitivnim posledicama. Da bi ga tinejdžer prihvatio on mora misliti da je ugovor pravedan, čemu doprinosi i njegovo aktivno učešće u pravljenju konačne verzije ugovora. Kada se jednom sklopi, ugovor traje jednu godinu, nakon čega se može praviti sledeći, drukčiji ugovor.

Velika prednost ove tehnike je u tome što se roditelji moraju prethodno međusobno dogovoriti oko svake stavke, pre nego što bilo šta predlože tinejdžeru. Kao što je poznato, tinejdžeri koriste svaku nesaglasnost roditelja kako bi izmanipulisali onaj rezultat koji im najviše odgovara. Tek kada se roditelji slože oko dovoljno dobrog predloga, oni su spremni za pregovore sa tinejdžerom. Ukoliko su i drugi odrasli uključeni u vaspitanje dece, dobro je da i oni budu potpisnici ugovora ili da bar budu upoznati sa njegovim sadržajem.

A šta kada tinejdžer ne želi da sklopi ugovor? Tada mu treba reći da su to nova pravila koja će važiti ubuduće iako se sa njima nije saglasio.

Komentari23
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Гане
"За разлику од договора, уговор је формалнији и зато има већу тежину" каже аутор. То је тачно када се склапају финансијски и правни уговори. Али када се то примени на однос између родитеља и детета, то у корену сасеца поверење које је основ сваког успешног педагошког поступка укључујући и васпитање деце. Шта ако родитељ не испуни ставке из уговора, хоће ли га дете тужити суду? То ме не би ме изненадило с обзиром на то куда смо кренули.
Petar V. Terzic
Ugovor mora obuhvatiti ne samo pravni, nego zadovoljiti i druge ne manje znacajne aspekte, kao na primer: a) filozofski-mudri pisu a oni drugi pamte; b) religijski-videce se ko je vera a ko je nevera; v) naucni: ko vise zna vise vidi da ne zna, pa je skroman; prazna tikva sto je veca bolje zveci; g) umetnicki-lepa rec carska vrata otvara, lepota je spasila svet; d) moralno-nije sramota padnuti, sramota je ne pokusati ustati; dj) psiholoski- navike, motivacija i volja se stvaraju - sve prepreke sigurno obaraju; e) vaspitno-obrazovni- bolje je umeti i znati nego imati; z) ekonomski- dzeparac se mora zaraditi i zasluziti; i) socioloski-sa kim si onakav si: ako se druzis sa boljim od sebe napredujes; sa ravnim sebi stagniras, a sa gorim od sebe propadas; j) pesnicki- kad se roditeljska i decja srca sloze i olovo plivati moze; k) istorijski- istorija je uciteljica zivota; l) lirski-lepo je receno, a sta je ucinjeno?! lj) epski- niti grmi nit se Zemlja trese, nego Zoran "Ugovor..." donese!
Sanja B.
Da. Dok smo rasli, mrzeli smo recenicu "..u moje vreme nije bilo tako..", jer starija generacija nije razumela da tog vremena nece biti (nadamo se).. Sada, kada smo mi "starija generacija", opet ne razumemo da naseg ili "tog " vremena neeece biti ! Ovo je jedan predlog, kako "doskociti" tinejdzeru a da su obe strane zadovoljne do nekih granica. Znam samo da u "moje vreme" nije bilo predloga (nikakvog) sta uraditi sa problematicnom decom. Kod psihijatra ili psihologa je bilo sramota ici, tako da ni moja mama nije znala sta da radi. A nisam znala ni ja ... Od tada, uvek razmisljam sta treba neki roditelj da radi kada ima takvo dete. Hvala na nekim realnim resenjima i nadam se da ce ih biti i vise...
Dušan Torbica
Na koji način sklopiti ugovor sa "problematičnim" roditeljima?
Petar
Jeste li vi normalni: prvo tinejdzer nema niti iskustva niti spoznaju o samom sebi. Ovako pravite robote od dece. Stalno ce se plasiti neke kazne, ako ih uhvate u prekrsanju ~ugovora~ bilo koje vrste. Treba da ih vaspitavate da svesno i samovoljno obavljaju svoje duznosti, a ne zbog straha od kazne. Uzas od ~pedagoskog vaspitanja~ koju predlaze ovaj covek. Nije lako, i to ja znam, i mozda je lakse ovako, mesto da stalno objasnjavate i da dajete primer svojoj deci. Znam da ste prezauzeti i da nemate vremena za decu, ali onda ih nemojte ni praviti ili ako se ~omakne~ dajte ih ljudima koji vole decu i koji imaju vremena za njih.
Ivan
Petre, pročitaj još jednom Zoranov tekst, on govori o "Ugovoru" koji pišu i roditelji i tinejdžeri, a ne o kažnjavanju od strane roditelja.
035
Васпитавајте децу млађу од 4 године а образујте старију од 10 , "тинејџере", који ИМАЈУ искуства и спознају . Не гледајте их на улици , ту се они играју у склопу припреме за живот . А премер представља онај ко проводи време с децом .

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.