Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Nedoslednost, od Nirnberga do Haga

Nedoslednost, od Nirnberga do Haga

„Buš je odgovoran za smrt više nevinih ljudi od Al Kaide.” Citirani, izvesno provokativni zaključak nije potekao sa sajta, ili iz neke od emisija „Al Džazire”. Bio je sastavni deo udarnih naslova nekoliko prošlonedeljnih reportaža i komentara u nemačkoj štampi. Crpio je svoje poreklo iz takozvane blog-rasprave koju je, kao prvi, podstakao severnobavarski list „Nordbajrišer kurir”.

Naumi i ciljevi inicijatora, naravno i autora ostalih nemačkih medija koji su prihvatili tematiku, bili su pragmatične prirode. Uoči prošlonedeljne posete Baraka Obame Berlinu, bila je uočljiva namera da se predoči nemačkoj javnosti kakve opasnosti nosi, i donosi, prošireni vojni angažman – čak i ako je u pitanju takozvana akcija posvećena očuvanju ili uspostavljanju mira – koji je demokratski kandidat za predsednika SAD nameravao da predloži Nemačkoj.

U neizbežnom pojašnjenju, nemačke kolege su pokušale da ublaže ton. Sažeto je rečeno da je u vojnim operacijama SAD i njenih saveznika, u ratu protiv terorizma, stradalo više (valjda kolateralnih) žrtava, nego što su Bin Laden i njegova Al Kaida pokosili u ime Alaha.

Uz ovaj pokušaj odvraćanja nemačke javnosti da prihvati sugestiju o širem angažovanju u vojnim akcijama zapadnih sila – izvesno u za tamošnje prilike i okolnosti senzacionalnom tonu – usledio je istovremeni pokušaj pravdanja kolateralnog ubijanja – postojanjem plemenitih namera, kao što je odbrana globalne demokratije. Takvi argumenti, ipak, ne bi mogli, ni smeli, da služe kao paušalno opravdanje. Još je manje prihvatljivo izbegavanje predstavnika javnog mnjenja da glasno i jasno kažu da je ovde reč o ubijanju nevinih i nedužnih.

Stradanja nevinih, u novijoj istoriji, u prošlom i na početku ovog veka, relativizovana su, ili su preuveličavane strahote, u zavisnosti ko je za njih bio odgovoran. Pobednici ili pobeđeni. Od epohe suđenja nacističkim zločincima u Nirnbergu, sve do serije suđenja vinovnicima i počiniocima ratnih zločina na tlu bivše Jugoslavije, u Hagu, preovladavala je strategija merenja dvostrukim aršinima. Štaviše, krivci koji su ocenjeni kao korisni, budući saradnici, oslobađani su optužbi. Tako je bilo sa Vernerom fon Braunom, koji je izumeo rakete Fau 1 i Fau 2. Pošteđen je i počastvovan u SAD, da bi postao glavni inžinjer njihove svemirske agencije NASA...

Osim Ričarda Niksona, koga je kao vinovnika Votergejt afere, ipak, sustigla sudbina, niko nije među pobednicima iz Drugog svetskog rata, ili među vinovnicima potonjih ratova izveden pred lice pravde.

U Hagu je, u međuvremenu, osnovan i međunarodni sud za ratne zločine. Buš i njegovi prethodnici neće pred njim odgovarati – SAD ga ne priznaju. Ako Džon Mekejn, republikanski kandidat za predsednika SAD, ostvari svoj izborni naum, izvesno će njegovom uspehu doprineti fama da je bio ratni heroj. Mekejn, kao pilot ratne avijacije SAD bombardovao je civilne ciljeve u Severnom Vijetnamu. Tako nešto se pred haškim sudom za bivšu Jugoslaviju nije smatralo herojstvom. Nekoliko visokih oficira, prevashodno onih srpske nacionalnosti, osuđeno je na visoke zatvorske kazne – zbog kršenja običaja rata, (sa)učestvovanja u ratnim zločinima, zbog podsticanja genocida i tako redom.

Komentari4
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.