Četvrtak, 04.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Beogradska filharmonija od 4. do 20. novembra na turneji po Kini

Beogradska filharmonija od 4. do 20. novembra na turneji po Kini
(Фото А. Васиљевић)

Beogradska filharmonija putuje na turneju po Kini od 4. do 20. novembra, tokom koje će pod palicom dirigenta Nemea Jarvija, održati koncerte u Sijanu, Pekingu i Šangaju, najavili su iz Filharmonije.

U svetlu proslave stogodišnjice orkestra, Beogradskoj filharmoniji je ukazana čast da svečano otvori Centar za kulturu i umetnost „Pojas i put” u Sijanu, a vek ponosa orkestar će predstaviti u najznačajnijim svetskim dvoranama poput Nacionalnog centra za izvođačke umetnosti u Pekingu i veličanstvenoj sali Velikog teatra Šangaja.

Kineska turneja Beogradske filharmonije došla je na inicijativu najvećeg filharmonijskog prijatelja, maestra Zubina Mehte, u želji da podrži međunarodnu promociju orkestra u muzičkim centrima visoke selekcije gde se predstavljaju isključivo najbolji među najboljima, prenosi Tanjug.

Smatrajući da Beogradska filharmonija zaslužuje mesto u orkestarskoj ligi šampiona, Mehta je pozvao Filharmoniju da zajednički održe koncerte u najprestižnijim dvoranama sveta, ali je, na obostranu žalost, bio primoran da iz zdravstvenih razloga otkaže svoje učešće.

Međutim, palicu nad Beogradskom filharmonijom u Kini, preuzima dirigentski bard Neme Jarvi, maestro koji je predvodnik čuvene dirigentske i muzičke dinastije.

Jarvi je jedan od najcenjenijih dirigenata sveta, višedecenijske blistave karijere, u koju se ubrajaju predvođenja najprominentnijih orkestara i solista najvišeg kalibra, kao i preko 450 ostvarenih snimaka.

U stogodišnjoj filharmonijskoj istoriji zabeležena su tri nastupa sa maestrom, a susreti u Kini će biti nakon gotovo 50 godina.

Početak turneje Beogradske filharmonije je 8. novembra u Sijanu i to uz svečano otvaranje koncertne dvorane Centra za kulturu i umetnost „Pojas i put”, na događaju od izuzetnog značaja za ovaj grad poznat kao početna tačka „Puta svile”.

Potom će 14. novembra orkestar nastupiti u Pekingu u jednoj od najimpresivnijih koncertnih dvorana sveta – Nacionalnom centru za izvođačku umetnost, kao centralni događaj Međunarodnog orkestarskog foruma koji okuplja predstavnike vodećih orkestara sveta.

Turneju kruniše koncert u Šangaju, 18. novembra u Sali Velikog teatra u okviru prestižnog šangajskog međunarodnog festivala.

Tokom turneje Beogradska filharmonija će nastupiti sa vrsnim solistima, virtuozima na violini, Đovanijem Zanonom i Huangom Menglom, a na programu su dela Čajkovskog, Verdija, Berlioza i Betovena.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.