Nasilje, agresija i trovanje budućnosti Srbije
Društvena i politička scena Srbije dobila je novu, uznemirujuću dimenziju koja prevazilazi okvire legitimnog političkog aktivizma. Najnoviji video-materijali koji kruže društvenim mrežama i mobilnim platformama razotkrivaju naličje takozvanog blokaderskog pokreta, u kojem se ne preza od najgrublje manipulacije najmlađima, ali ni od otvorenog uličnog nasilja pod okriljem noći i kapuljača.
Posebno porazna svedočanstva stižu u vidu snimaka na kojima se vidi besprizorna zloupotreba dece predškolskog uzrasta u političke svrhe. Na jednom od zapisa, odrasla osoba direktno instruiše dete da na javnu površinu lepi nalepnicu sa političkom porolom „Studenti pobeđuju“, uz reči ohrabrenja i pohvale za ovakav vid vandalizma. Ovakva ideološka indoktrinacija maloletnika, koji po prirodi svojih godina ne mogu razumeti kompleksnost političkih procesa, predstavlja eklatantan primer kršenja etičkih normi i zakonskih okvira koji štite prava deteta. U svakom uređenom društvu zapadne demokratije, ovakvo ponašanje roditelja ili staratelja bilo bi predmet hitne intervencije socijalnih službi i potencijalnog oduzimanja starateljstva zbog direktnog navođenja deteta na asocijalno ponašanje i mržnju.
Maligni uticaj ovakvog vaspitanja ogleda se i u rečniku koji se deci nameće. Upotreba termina „ćaci“, kojim se na pogrdan i dehumanizujući način označavaju neistomišljenici ili pripadnici državnih organa, svedoči o opasnoj radikalizaciji. Umesto dijaloga i argumentovane rasprave, najmlađi se od malih nogu uče da ljude oko sebe kategorišu kroz prizmu neprijateljstva, što dugoročno truje društveno tkivo i onemogućava bilo kakav vid nacionalnog pomirenja ili konstruktivne debate.
Paralelno sa zloupotrebom dece, na beogradskim ulicama se javlja i agresivni blokaderski aktivizam koji sve više poprima obrise uličnog fašizma. Snimci zabeleženi tokom javnih skupova, poput onih kod fontane na Novom Beogradu, prikazuju grupe mladića, mahom pod kapuljačama, koji fizički i verbalno nasrću na građane. Ti „aktivisti“ pod maskama, često u vidno uzbuđenom stanju, presreću prolaznike, unose im se u lice i pokušavaju da silom spreče snimanje njihovih aktivnosti na javnom prostoru. Njihov nastup, praćen psovkama, uvredama i pretnjama poput onih upućenih osobama koje mirno šetaju ili obavljaju svoj posao, jasno ukazuje na to da je cilj ovih grupa isključivo izazivanje haosa i destabilizacija javnog reda.
Vrhunac primitivizma zabeležen je u situacijama gde pojedinci koriste pištaljke kako bi direktno u lice vrištali neistomišljenicima, uz propratne prostačke gestove i otvoreno vređanje dostojanstva ličnosti. Ovakva atmosfera linča, gde se ulična bahatost prodaje pod maskom borbe za prava, zahteva odlučan odgovor institucija. Država i njeni organi moraju stati na put onima koji sopstvenu decu koriste kao štit, a kapuljače kao dozvolu za nasilje, jer se iza takvog „blokaderskog zla“ ne krije ništa drugo do duboka netrpeljivost prema sopstvenom narodu i državi.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


