Необично кафанско окупљање у Ваљеву
Ваљево – Пре неколико месеци наш познати глумац Петар Божовић, ваљевским угоститељима Слободану и Мирославу Лазићу предложио је да у својој кафани „Платани“ организују акцију добровољног давања крви. Додао је да кафана не служи само за јело и пиће, већ да може и да спасава животе. У салама „Платана” уместо столова за ручавање прекјуче су поређани кревети за добровољне даваоце из Ваљева, Београда, Шапца и околних места Колубарског округа који су стрпљиво чекали да дођу на ред.
После Београда и Крагујевца, такође на иницијативу поменутог глумца, Ваљево је трећи град у Србији у којем је добровољно давање крви организовано у кафани. Присуствујући овом догађају, Божовић је казао „да крв нема алтернативу“ а на питање због чега баш у кафани, он је подсетио да се код Срба у њој дешавају скоро све најважније ствари: од ковања планова за завере, преко састављања државне фудбалске репрезентације до свадбарских весеља. Кафану је назвао најдемократскијим местом које не служи само за јело и пиће, већ и за проветравање душе у шта спада и добровољно давање крви.
Крв се, како смо чули на овом необичном месту, не може пазарити у апотеци, већ се може добити само од жива човека. Један од њих је и Влада Миливојевић из Ваљева, који је драгоцену течност дао 155 пута. Организам и лекари су му казали да је довољно, па је прекјуче дошао да се види са својим млађим колегама и подржи их у овој хуманој акцији. Он додаје да им је за оно што несебично раде потребна мала пажња које и даље нема. Навео је да добровољни даваоци немају никакве бенефиције и привилегије, као и да је лично искусио да му је недавно сестра залупила врата, рекавши да је његов проблем то што је вишеструки давалац крви.
Предраг Миловановић, радник „Крушика”, каже за наш лист да је десети пут дао крв. Презадовољан је што је једна оваква акција организована у кафани, сматрајући да и то може да буде мотив за нове даваоце.
Бивши ваљевски рукометаш Братислав Петровић се расправљао са медицинским техничарем, захтевајући да му се узме дупла доза крви. Казао је да то не чини да би се сликао у новинама, већ зато што се осећа добро и када заврне рукав увек му кроз главу прође мисао како ће овим што је урадио некоме помоћи, можда спасити и живот. До њега је лежао Радивоје Поповић, приватни занатлија, који је крв дао 55 пута, поручујући да ће наставити све док му лекари не кажу да је доста. Боравак код родитеља у Ваљеву, као и паузу између снимања филма и телевизијске серије „Равна гора”, млади глумац Вукашин Никитовић искористио је да у кафани да крв.
– Прихватио сам позив старијег колеге Петра Божовића и прикључио се овој хуманој акцији. До сада сам као гимназијалац или војник крв дао десетак пута и пријатно сам изненађен што данас то чиним на овом месту. Док нам тече крв из вена, поред нас пролазе сестре, лекари, конобари, телевизијске и новинарске екипе као да се снима клапа неког филма. Ово је одличан осећај – каже млади глумац.
Према рапорту др Милутина Михајловића, начелника Службе за трансфузију Здравственог центра у Ваљеву, у акцији је прикупљено више од 300 јединица крви, па су пристигле и колеге из Института за трансфузију из Београда. Акцију је помогао и град Ваљево. А браћа Лазићи, власници кафане „Платани“, који су домаћински дочекали госте, на испраћају сваком понаособ пожелели су срећан пут, али и да се наредне године у исто време поново виде.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


