Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Продуктивност

Продуктивност
(Фотодокументација „Политике”)

Срео сам тог младог човека из Србије пре пар месеци, овде, у Мајамију. Ради на једном од америчких бродова који крстаре карипским тиркизним водама. На свом је првом осмомесечном уговору. И каже да су његови менаџери неорганизовани, да није могао да поверује да то постоји на западу. Тврди да им увек фале два-три запослена у свакој смени. Настави он: „јуримо к’о муве без главе... што су неоргааанизованииии”.Поента овог кратког, гласног размишљања је то (рекло би се у војној служби - гуштерско) схватање продуктивности. Не из пословног, већ културолошко-животног аспекта. Лепо је, и не схватајући, сажео колико је наше виђење овог друштва и живота у њему (врло често) далеко од истине, готово маштарско. Док не дођемо...па научимо из прве руке. Горепоменути је у благом шоку, па и не разуме да је „научио” једну од реалности живота.

У различитим менаџерским позицијама, од почетничке и средње, па данас до извршне, безмало сам тринаест година. И једна од ствари коју сам одмах, брзо и погнуте главе, научио слушајући мог зацрвенелог и веома грлатог шефа док ми даје чашу жучи, је да је буџет одобрен на врху компанијине пирамиде тај „Бог и батина” који одређује распоред запослених, и ултимативно - број људи који ће радити по смени. Па када ниво бизниса захтева више запослених него што је дозвољено, онда - „it’s time for creativity”. Што је у преводу - растегли на секунд до пуцања. А ако пукне, онда лепи како знаш и умеш, ал’ да нико не примети. Ако не умем, онда ће се лагано наћи неко ко може.

Тако ми се, као гуштеру менаџерском, чинило да сам увек на само корак од потпуног губитка и контроле и посла. Не, нисам ја радио за неке малене фирме, без перспективе и финансијских потпора. Насупрот, у питању су међународне корпорације са јединицама расутим по свету. Научио ме је да ако имам запосленог који не изгледа као да је на крају маратона и не дахће као куца са граном међ’ зубима и машућим репом – промашио сам мету и поставио више људи него што је било потребно. Едуковао ме је мој генерални менаџер објаснивши ми да ми зависимо од профита, који пак зависи од продаје и расхода, а да профит онда одређује цену акција на берзи и да сам, због тога - забрљао. И да му зато, од тада, обавезно предајем распоред на одобрење.

Хтео је, заправо, да каже да је човек лагано потрошна роба и да је топли грашак зноја на челу запосленог и тупа, болна и пуна стреса кнедла у грлу његовом - одличан знак правилног менаџмента. Који онда, као што рекох, омогућава већи профит, а акционари то јако воле.

Данас, након толиких година, ја сам у тој позицији и са истим самопоуздањем данас ја младим менаџерима скидам једно 10-20так процената са прелиминарног распореда. Ја сам се „прилагодио”. Можда не урлам толико, али кажем им, будите агресивнији, контролишите их ефикасније. Обучавајте их боље и свакодневно. Корак по корак, померајте захтевни ниво. Када га достигну, гурни још мало, па онда још мало. И дахтање се наставља.

Ефикасност је „American way”. Продуктивност, рекли би економисти. Тако и моји запослени „трче” и увек мисле да им фали још пар људи да комотно заврше и тај дневни сегмент животне јурњаве. Само, њихов виши комфор се преводи у смањен профит власницима компанијиних акција.

Менаџменту плату даје, не комфор запослених, него профит власников. Зато расте и њихово дахтање и моја плата и профит акционара....и загоревање савести. Оних који је имају.

Строго пословно гледано, вуци сити, а једва пар оваца фали. Гужва да се узме ослобођено место незауставиво расте из домаћих извора, испред амбасада широм света и препливавањем Рио Гранда.И економија се развија, постаје све снажнија, моћнија а момак са почетка каже да су његови менаџери „ужасно неорганизовани”. И верује, да кад’ ми узнапредујемо довољно да нас приме у „Европу”, ми ћемо бити добро организовани, а “не као ови његови овде”.

Није ни свестан шта га чека иза ћошка...

Коментари22
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.