Субота, 27.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

До половњака у 12 мучних корака

Колико је обећана „Србија на дугме” још далеко увериће се свако ко се упусти у одисеју куповине половног аута: уместо умрежених и ефикасних органа државне управе, на свакој кривини га чекају шалтери, печати, признанице, таксе, уверења…
До половњака у 12 мучних корака
Илустрација (С. Печеничић)

Брнабићка, Ружићу, помажите! Обећана Србија на дугме не сме да буде утопија и бирачка нада. Јер уби нас бирократски шалтеризам. Нису за све службеници криви, много тога је у превазиђеним и недореченим прописима. Сећамо се многи времена када је, да би се регистровао или продао аутомобил, била потребна потврда о измиреним пореским обавезама. Вадите потврду и плаћате таксу у општинском органу управе а онда је преко улице носите у станицу полиције на увид. Два државна органа а нису имали везе један с другим, него су их грађани снабдевали подацима.

Оваква пракса је укинута, не зато што су се два органа повезала међу собом, него зато што су услишене примедбе да је то уцењивачки поступак. Али опстала је пракса да грађани и даље данима морају да обијају надлежне прагове и шалтере ради обављања једноставних  административних процедура.

Ево примера свакодневних, у хиљадама понављања. Промена власника половног аутомобила права је одисеја, која за дигитализацију општинских органа управе није ни чула. Тај мукотрпни посао траје данима и није баш ни јефтин, а јасно је да половне аутомобиле не пазаре богати.

Кад пронађете ауто који вам одговара, а таквих купопродаја је дневно у Србији на хиљаде, са продавцем кренете да ту трансакцију и озваничите.

Први корак је да заједно одете код нотара и склопите и оверите купопродајни уговор. Прво што ће вас нотар питати јесте – где вам је уговор. Кажете му да сте мислили да ћете то код њега завршити, а нотар вам објасни да он само оверава веродостојност потписа на документу, а шта ће писати у њему и које ставке ће имати – њега не занима. Затим вас посаветује да одете до оближње књижаре, где ће вам формуларе продати и попунити.

Тако и буде: продавачица вам узима личне карте и саобраћајну дозволу, уноси податке и ту петоминутну услугу наплати 250 динара. Онда поново код нотара, сачекате ред да вам удари печат на уговор, што кошта „тричавих” 1.440 динара, таман колика је и дневница грађевинског физикалца.

Четврти корак је општинска управа. На шалтеру питате да платите порез на пренос власништва, а службеник вам узвраћа да донесете попуњену пореску пријаву. И поново у књижару где вам продавачица попуњава тај неки формулар и узима још 150 динара.

Шести корак је поново шалтер општинске управе. Узимају вам пријаву и заказују да дођете за два дана, када вам ураде решење. На питање како то да се порез плаћа на половну робу кад је већ једном плаћен,  одговор је да то није порез, него некаква такса на апсолутна права и она износи 2,5 одсто од процењене вредности возила. Значи, цена наведена у уговору није битна, јер општински порески орган користи табеле процене вредности које је правио АМСС. Купцу и продавцу се не верује да је возилу можда мотор у квару, или да је хаварисано, што би могло да умањи цену.

И тако за два дана поново дођете на шалтер општинске управе – то је седми корак – узмете решење и онда вас шаљу да уплатите износ одређене таксе у банци или пошти па да са уплатницом дођете поново. Завршавате и то, а службеник вам каже да је најбоље да дођете прекосутра, јер мора да сачека да легне уплата. Ваљда да би се одагнала сумња да сте фалсификовали уплатницу.

После два дана, на оном уговору од нотара добијате печат општинског органа и срећни кренете у полицијску станицу. То је девети корак. Службеница у приземљу вам попуњава картон за саобраћајну дозволу и шаље вас у пошту да уплатите скоро 2.000 динара. Враћате се и предајте на шалтеру сва документа. Добијете потврду А-4 формата која вам важи уместо саобраћајне дозволе, јер њу подижете тек у року од 10 дана. И после десет дана срећни сте што вам је коначно у рукама пластична  картица на којој пише ваше име и презиме, регистарски број и остало о вашем новом љубимцу. Прешли сте мукотрпних 12 корака, изгубили силно време, платили држави више од сто евра, а ви – срећни.

И све ово ако сте купили ауто са истог регистарског подручја. Да сте га пазарили у неком другом граду, морали бисте да платите порез у општини продавца, што не може у једном дану да се обави. Такође, да одјавите таблице у тамошњој полицијској станици и вратите им их, а онда да купите пробне таблице да бисте се вратили у место становања. И кад све то урадите, у вашој полицијској станици ће вам рећи да  дођете по таблице и саобраћајну дозволу за неколико дана, јер морају да – изврше проверу. Као да су рецимо, Ниш и Београд у две државе. Као да нема компјутерске базе података за целу Србију.

 

Коментари10
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Goran
Kažete u Moskvi je super brzo, decentrealizovano....? Moskva ima stanovnika kao 3 Srbije pa bi bilo malo komplikovano da nema takav sistemkakv ima, a koji je nasledila iz vremena SSSR-a kada se sve i svako registrovao u najbližoj stanici milicije. Nego, nema ovo veze sa Brnabićevom ili gradonačelnikom već sa odnosom prosečnog Srbina/Srpkinje prema Državi i propisima. Pre no što odem da obavim kupovinu takve stvari kao što je automobil ja se informišem šta mi sve treba. Sve informacije su na interetu, sve može bez probelma da se nađe i da se spremi. Napisaste da vam je prodavačica u knjižari popunila formulare? Pa, zar vi ne znate da popunite formulare? Srbija je daleko od civilizovanih zemalja, ali nije baš tako crno. Najveći probelm su službenici koji su polupismeni i ne poznaju propise i zakone. Zbog takvih se ispašta, a njih upošljava lokalni moćnik po partijskoj liniji. Samo, te moćnike ste sami izabrali.
Radoslav Simović
Brnabićka samo treba da vidi kako RGZ zloupotrebljava rešavanje zaostalih žalbi na katasterska rešenja, pa da razume do od e-uprave postiji samo mrtvo slovo na papiru. Na sajtu RGZ nema spiska nerešenih predmeta, ne znate koji ste na redu za rešavanje, a žalbe od 2012. čame u podrumima i čekaju podmaz odgovornih, ili intervenciju nekog iz vlasti.
vuk grujic
pa nije ni cudno sto je ova zemlja propala a pricaju price o evropi!! a mi jos zivimo u kamenom dobu
Voja Spasojevic
Odlican text,samo bih dodao,7 dana sam cekao resenje iz poreske,i kada izvubite svo ovo silno vreme,neretko i do 30 dana,vi platite Drzavi registraciju za 12 meseci,a jedan mesec vam lotrosi administracija..tako i za saobracajnu,hocu odmah u inostranstvo,ne mogu bez plastike,ok onda mi oduzmite deo placanja za revistraciju jer ste mi onemogucili da koristim vozilo za ono sto mi treba i da bi imao od cega da platim te namete..
Djura
Pa evo da van objasnim kako u Nemackoj IDE prodaja Automobila.Svaki auto IMA svoju vlasnicku knjizicu ukojoj su upisani podaci auta ivlasnika Automobils.KO poseduje TU knjizicu taj je vlasnik.Napravi SE kupoprodajni ugovor prodavac dobije Pare i preda kupcu saobracajnu i vlasnicku knjizicu a kupac je duzan da u roku öd tri Dana prijavi auto na sebe.Pre toga izvadi potvrdu o osiguranju uplati 75€ i registruje auto za 10 minuta.Ali ovaj jednostavni postupak izgleda nije moguc u Srbiji her je najlakse maltretirati gradjane

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.