Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Дијаспора од пет милиона

Дијаспора од пет милиона
Чикаго (Фото Пиксабеј)

Просто да човек не поверује да читава наша нација није свесна да чак пет милиона њених сународника живе на пет светских континената! Живе, раде, имају своје друштвене и културне потребе, носталгични су за матичном земљом и вапе да са њом буду у контакту. А ми према том вапају остајемо прилично глуви, не примамо сугестије дијаспоре, ретко помажемо ту велику групу људи, а када делегирамо дипломатске службенике и са мисијом да воде рачуна о Србима у расејању – боље да о њиховим квалификацијама и не говоримо.

Недавно сам, на овим страницама, писао о потреби чвршћег контакта са дијаспором, о потреби да се врати у живот некадашње министарство за дијаспору, Писао сам и о потреби да имамо више културних центара у свету, поготово у градовима где нам је дијаспора веома „згуснута” (Беч, Чикаго, Цирих), или у градовима где још немамо јаку дијаспору, али је значајно да и том миљеу представимо насу културу (случај Пекинга, где је Културни центар отворен уз гусле, а одмах потом затворен!). До сада нико од власти није реаговао на све ово, али су се огласила два велика друштвено-политичка ауторитета, проф. др Миливоје Павловић, књижевник и друштвени радник и Милоје Поповић, новинар и књижевник, први директор Сава центра, успешни директор Југословенског културног центра у Њујорку и помоћник савезног министра за туризам.

У својим подужим текстовима објављеним недавно у рубрици Погледи, оба културна посленика залажу се за далеко веће уважавање наше дијаспоре, за пуну подршку људима са српским коренима на свих пет континената, а посебну пажњу обојица скрећу на чињеницу да код дијаспоре постоје већ и четврто или пето колено, да се полако губи матерњи језик, а да је то „тачка кључања” којој се треба нарочито посветити. Јер, ако се, кроз деценије пред нама, Срби у дијаспори асимилирају, забораве свој језик, дођу младе генерације које немају много контакта са историјом матице – онда смо „џаба кречили”.

И Павловић и Поповић здушно се залажу за враћање у живот Министарства за дијаспору, које је годинама било веома активно и присутно у свету, а седиште им је било у репрезентативној згради на углу Васине и Змај Јовине улице. То министарство је додељивало и високе награде нашим научницима из дијаспоре и било присутно увек и на сваком месту.

Онда је неко дошао на идеју да то угаси, да оснује мали одсек за такве делатности при Министарству иностраних послова (нефункционално и недовољно!), а дијаспора се осетила скрајнутом, па на откривању споменика Николи Тесли на Нијагари 2006. године и на обележавању 200 година од доласка првог Србина у Филаделфију (реч је о Ђорђу Фишеру), никога није било из Министарства пошто тада оно и није више постојало.

Потребно је систематско решење нашег односа према тако бројној дијаспори и континуирана брига о њој. Јер то је више од пола Србије...

И да завршим цитатом проф др Миливоја Павловића: „Неко из дијаспоре рекао је да Србија, за седам милиона становника, има бар 17 министара, а да за пет милиона својих људи у свету не може да одреди бар једног министра!?

Проф. Никола Рацков
Београд

Коментари15
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

S Ivković
Kako se bližimo penziji, neki od nas iz dijaspore planiramo da se vratimo nazad u Srbiju. Naša dugogodišnja iskustva u inostranstvu mogla bi pomoći Srpskim kompanijama. Ali po našem mišljenju takvih programa u Srbiji nema niti se naši političari interesuju za tako nešto.
Radmila Ivanovic
Jedna sam od 5 miliona i sama primeđujem kako Srbija premalo i pogrešno ulaže u održavanje veze dijaspore i matice. Majka sam dvoje dece koja rastu i razmišljaju dvojezično i ne pravim nikakve kompromise oko toga koji će se jezik pričati u kući. Samo na moju ličnu inicijativu deca čitaju i pišu ćirilicu. Učenje jezika po crkvama i dodatna nastava u školama je loše organizovana, materijali su zastareli i često puni grešaka, sadržaj istih je diskutabilan. Premalo je karaktera za veliki propust...
Predrag
Republika Srbija priznaje da od doznaka Srba iz inostranstva dohoduje 3,2 milijarde Evra. Ljudi donesu jos toliko kada dolaze na odmor ili praznike. Nasi radni ljudi unesu svake godine u Srbiju 6-7 milijardi evra. Sta je bilo koja Srbska vlada, pocevsi od 90-ih uradila da animira ljude kako bi novac ulozili u Srbsku privredu?Nijedna Vlada nije uradila bas nista! Efemerni vladini cinovnici ne umeju ni pertle da vezu a kamoli da osmisle i realizuju projekte vrednosti nedoliko miljardi. Sramota
Gavran
Ne od 90-ih nego od 70-ih donose naši "gastoši" i "emigranti" svoju uštedjevinu u Srbiju. A i malo jače ekonomije su ulagale u "srbsku" privredu ali "srbski vladini činovnici" su te novce ili "genijalno" upropastili ili sproveli nazad na zapad na svoje privatne račune.
deda dušan
Већ 30 година разни министри за дијаспору обилазе дијаспору у Аустралији, Чикагу ,Торонту ,Бечу и Паризу . Има нека емисија на РТС-у на тему дијаспоре.Новинари путују и праве репортаже.Ништа се не мења , само се министри мењају Резултат .Много младих је отишло и одлази из Србије, а мало се ко враћа. Србија се празни и стари . Сваке године нестаје по један град од 25.000 становника. Како окренути тај процес из минуса у плус ? То је главно питање.
dijaspora od pet miliona...
i deset miliona evra svaki dan!

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.