Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Трећи посрнули човек

Трећи посрнули човек
(Фото А. Васиљевић)

По обављеним неким обавезама, похитах кући да чујем најновије вести с украјинског фронта. Брине ме.

Ништа боље. Газде НАТО-а с безбедне раздаљине ударају медијима по Русији са свих страна. Проучавају токове догађаја, у потаји или јавно шаљу помоћ и подршку и припремају наредну стратегију. Украјинци збијају редове у одбрани, купују време док им пристигне очекивана помоћ од перспективних НАТО савезника. Народ је још у стресу и паници. Руске снаге бирају начине да се домогну циља – обарања старе владе и успостављања нове сарадње. Електронска и штампана јавна гласила кључају и од лажних и можда истинитих вести са свих страна: подршка или осуда. И како се освестити у овом бунилу посрнулог човека?

Високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност, како је „Политика” објавила 28. фебруара, изјављује: „Моћ не даје право. Никада није давала и никада неће давати”. Његово лично мишљење је величанствено, али једнострано и није у сазвучју с оним што се догодило и што се догађа само од 1990. до данас, да не идемо далеко у прошлост. Премного је људских живота уништено, премного патњи изазвано и премного порушено само на западном Балкану, на северу Африке и на Блиском истоку. Неко је силом приграбио право, силом поубијао, измасакрирао, порушио... И „победнички” се повукао, оставивши за собом потпуни неред и пустош, али користи окупиране изворе енергената и профита. То је производ НАТО-а са Сједињеним Америчким Државама. Ти исти произвођачи ратова сада економским ратом ударају у физичку препреку пред најездом ка истоку. Украјину су наместили за жртву коју ће бранити не толико због саме Украјине, већ ради рушења препреке ка истоку. Ко то у овоме не види бесправну силу која се крије иза наводне одбране туђих интереса? НАТО империја је зауздала коња у свом интересу и галопира ка стварању униполарног света – глобализација.

И просечно интелигентан, а добро обавештен човек, лако може уочити данашњи феномен: комунистичко-капиталистички систем настао у најмногољуднијој земљи света. САД и најмоћније државе ЕУ преселиле су своју индустрију у Кину, која има најбројнији потенцијал – радну снагу – свакако ради високих профита. Некад сиромашни, али и паметни, Кинези су освојили целокупне технологије, од најпрљавијих до најсофистициранијих информационих, масовно произведеном робом покрили светска тржишта и постали моћна привреда света. Има ли одговора питање: Кога је Кина угрозила, кад њени војници организовано нису ногом ступили ван територије Кине? Улаже и умножава капитал, ствара чуда по свету, до истраживања космоса. САД и ЕУ су се осетиле угроженим и кренуле с обуздавањем Кине разним неправедним блокадама и санкцијама, све до звецкања оружјем око њених граница. Зашто? Из зависти, пакости, страха, чега ли?

Моја генерација се сећа ТВ серије „Дуго топло лето” из шездесетих година протеклог века. Хитали смо с предавања, остављали све обавезе и окупљали се у студентским клубовима да видимо омиљени лик Бен Квика. Поред љубавне приче (Бена и Кларе), текла је и борба против пословних и других неправди које је трпео, али их и превазилазио и неутралисао, па се таквим победама у сали аплаудирало (рана, наивна телевизијска публика). То није била каубојска, него рурална, здрава Америка, далеко од ове данашње подмукле, императорске у спољној политици. Данас је таквом спољном политиком и оно добро што је подарила свету засењено ратовима, сукобима и несрећама донетим човечанству ради свог обиља и удобности. Њени сукоби и ратови имају врло сложену структуру, од заметања зле клице у глави иницијатора, преко организације фаза припреме, иницирања ратне каписле, до физичког остварења постављеног циља. Перфидно замаскирано, удружено с истомишљеним савезницима, потпуно покривено заузданим медијима, оперативно започето с локалним становништвом и финализовано својим ратним потенцијалима.

Горко је питање има ли томе краја, јер одговор, према збивањима, заудара на неизлечиву болест, ране, крв и сузе. На смрт. Можда би ваљало престати с походом на исток и увођењем човека и хуманости у треће посрнуће. Зар човечанству за наук нису била довољна два светска рата?

Миодраг Србљак,
Краљево

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.