Недеља, 12.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Дејановић: Избори можда следеће године

Председница парламента Славица Ђукић-Дејановић оцењује да ове године неће бити ванредних парламентарних избора, али ни да реконструкција владе не би била добар потез јер је стабилност државе сада најважнија. „Мало је вероватно да има политичара који би баш инсистирали на изборима јер је стабилност Србије задатак број један”,рекла је председница парламента. Она је навела да избора можда може да буде наредне, 2010. године, „ако буде услова и процена да се политичко расположење грађана битно променило и да је њихова воља и поверење у неке друге комбинаторике веће”.

Дејановићева је додала и да у виду треба имати и тренутну финансијску ситуацију, као и процену да би изборни резултат вероватно био веома сличан оном на мајским изборима.

„Реконструкција владе сада не би била добра, пре свега због парламентарне већине која је слала поруке да је влада стабилна и да хоће да решава своје проблеме заједно са свим грађанима Србије, па и са опозицијом”, истакла је она, наглашавајући да је у политици ипак све могуће.

„Политичке странке имају неке своје унутарпартијске циљеве. Има оних који процењују да можда у одређеним моментима треба изаћи из владе, поново ући у владу, подржати владу или је не подржати, па на тај начин придобијају политичке поене. У овом моменту су и парламентарна већина и влада стабилни и нема таквих истинских жеља. А да ли има неких претњи – па и то је део политике”, рекла је Дејановићева.

По њеним речима, унутар највеће парламентарне групације у Скупштини Србије, За европску Србију, нема идеалне сагласности о свим питањима, али да увек има довољно посланика за подршку одређеном законском пројекту и у опозицији, па до сада није било проблема.

„Одређене групације које имају по неколико посланика најаве да неће гласати или дати кворум за неко питање, али никад није био проблем да се у парламенту нађе неко ко ће дати кворум баш тим питањима”, казала је председница Скупштине. Она је нагласилада се посланичка група Либерално-демократске партије доста конструктивно понаша и да посао на европским интеграцијама на законодавном плану схвата као потребу да увек активно учествује и да, ако треба, да кворум да би такви закони били усвојени.

Славица Ђукић-Дејановић је оценила да је чланство Социјалистичке партије Србије, чији је потпредседник, сада уверено да је руководство странке храбро и мудро поступило када је одлучило да формира владу са странкама окупљеним око Демократске странке. Према њеним речима, распад СРС-а је у потпуности открио суштину проблема због којих је руководство СПС-а одлучило да не прави владу с напредњацима и радикалима, јер та влада не би дуго опстала.

Бета

Коментари8
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.