Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Više od dva miliona Amerikanaca živi bez tekuće vode

Više od dva miliona Amerikanaca živi bez tekuće vode
(Фото/ Pixabay)

VAŠINGTON – Dok pristup čistoj pijaćoj vodi postaje sve teži u mnogim delovima sveta, jedna kompanija koristi inovativnu tehnologiju da pomogne u rešavanju tog problema za ugrožene zajednice u Sjedinjenim Američkim Državama. Bezbedna pijaća voda je vitalni resurs, koji je nedostupan za svaku treću osobu širom sveta, navodi Svetska zdravstvena organizacija.

To uključuje više od dva miliona Amerikanaca koji žive bez tekuće vode, a to je nešto što neprofitna organizacija Digdip pokušava da reši, prenosi Glas Amerike. „Indijanske porodice imaju 19 puta veću verovatnoću nego bele porodice da nemaju tekuću vodu, a crna i latino domaćinstva imaju dvostruku verovatnoću”, ističe direktorka Digdipa, Džuli Vehter.

Pripadnici plemena Navaho žive u najvećem indijanskom rezervatu u zemlji, koji se proteže širom saveznih država Jute, Arizone i Novog Meksika. Četrdeset odsto stanovništva ovde nema tekuću vodu, što znači da ljudi često moraju da putuju do 100 kilometara, do grada i nazad da bi je nabavili.

Da bi pomogli u rešavanju nedostatka vode, kompanija Sors Global postavila je hidropanele za prikupljanje pare iz vazduha i proizvodnju čiste pijaće vode za 500 domova. Kodi Fraisen, direktor kompanije „Source Global” objašnjava da hidropaneli njegove kompanije izgledaju skoro kao normalni solarni paneli osim što su malo deblji. „Ono što rade je da koriste sunčevu svetlost i vazduh da naprave savršenu pijaću vodu.

Ako uzmemo jedan panel iz kutije i stavimo ga na zemlju, za 15 minuta, pola sata kasnije, biće to čaša vode”, navodi on. Svaka hidroploča je nezavisni vodovod. To je životno pitanje plemena Navaho, posebno za starije članove zajednice. „Neki od njih su rekli da nikad u životu nisu pomislili da će imati pijaću vodu u cevima u svojoj kući.

Sada im je voda na dohvat ruke umesto da idemo u Volmart i kupimo vodu za piće. Za mene je blagoslov da vidim ovo”, kaže pripadnik plemena Navaho, Džeri Vilijams, prenosi Glas Amerike. Džuli Vehter iz Digdipa kaže da je za postizanje jednakosti u pristupu vodi u SAD potrebna odgovarajuća infrastruktura prilagođena potrebama svake zajednice.

„Stvarnost je da zemlje sa visokim prihodima imaju nevidljive krize sa vodom gde se zajednice unutar njihovih granica koje nemaju tekuću vodu često ignorišu, a to jednostavno nije prihvatljivo”, ističe Vehter. S obzirom da klimatske promene i starenje infrastrukture doprinose pritisku stanovništva na snabdevanje vodom, Vehter kaže da je ono što je potrebno sveobuhvatna, proaktivna pomoć svakoj zajednici koja nema bezbednu pijaću vodu, prenosi Tanjug.

Komentari3
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Перча Контраш
Индијанци у Америци "највећој демократској земљи" живе у резерватима, тј. својеврсним логорима у 21. веку, немају текућу воду, као и црнци и латиноамериканци. Али зато бели американци троше 200 литара воде дневно и највећи су потрошачи воде на свету. Много је црна њихова демократија да црња не може бити.
Neša
"Nije dobro vezati za boju kože i predstavlja uvod u rasizam". Pa jel treba da se pretvaramo da rasizam u SAD ne postoji? Zemlja oteta Indijancima, izgrađena na radu afričkih robova i obezbeđena na kontinuiranim ratovima protiv naroda Globalnog juga; i ti kažeš "nemojmo o rasizmu". Nego šta nego rasizam. Pričaj ti koliko hoćeš o "siromašnim belcima", ali pijaću vodu nemaju Indijanci, crnci i Latinosi, a brat Perča to primećuje i konstatuje. Srbija uvek bila i biće uz kolonizovane!
@Перча Контраш
Tema Indijanaca zaslužuje posebno mesto, ali generalizovati temu pijaće vode i vezati za boju kože nije dobro i predstavlja uvod u rasizam. U SAD ima puno siromašnih belaca. Iskreno mislim da je ispravno reći da bogati ljudi u SAD troše 200L vode dnevno, a siromašni oskudevaju i da je raslojavanje poprimilo neizdržive razmere, a da se američko društvo sa tim ne bori ni približno kako bi trebalo, pa možemo da kažemo da je demokratija u SAD fikcija i marketing.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.