Субвенцијом за бицикл против загађења ваздуха
Нови Сад – Удружење „Новосадска бициклистичка иницијатива” предложило је да држава у борби против загађеног ваздуха новчано помогне грађанима при куповини бицикла. У јеку забрињавајућих података о смогу, предлог о субвенцији упутили су Министарству за заштиту животне средине и Влади Србије.
Рачунају да држава помаже таксистима, с најављеним субвенцијама од 8.000 евра за куповину једног такси возила, те да би у поређењу с тиме 80 грађана могло да добије подстицај од 100 евра за куповину бицикла.
Председник удружења Марко Трифковић каже за „Политику” да је циљ охрабрити људе да што више њих користи бицикл као јефтино, једноставно и ефикасно превозно средство које чува животну средину.
Обичан двоточкаш иначе кошта око 15.000 динара и можда није тако лако доступан појединцу са просечном српском платом, па ни целој породици.
Трифковић објашњава да је сто евра као субвенција за бицикл наведено као пример да би се у том поређењу стекао осећај о сразмери оних који из неког разлога не користе аутомобил: „Нити сви имају услове да имају свој аутомобил, нити су у стању да користе тај вид јавног превоза. То су и млади и старији, већи број људи је у питању.”
Олакшање за просечни џеп, према његовом мишљењу, била би и субвенција од неколико хиљада динара. Уосталом, људи у Србији радо користе, показала је пракса, ваучер од 5.000 динара које држава даје као подстицај домаћем туризму.
Вожња бициклом дакако није погодна за веће градове и оне на узбрдици. Али, како каже наш саговорник, нису ни сва места у Србији таква као Београд. „Нити је све у контексту Београда”, напомиње. За такве услове вожње погоднији су електрични бицикли, али су они и скупљи, коштају око 600-700 евра, па би биле потребне и веће субвенције.
Према предлогу, грађани би ове погодности могли да остваре једном у три или четири године, под условом да купе нов бицикл, технички опремљен у складу са прописима за учешће у саобраћају. На овај начин би се смањило, како се наводи, загађење ваздуха, али и загађење буком.
У Новом Саду, према подацима овог удружења, има око 30.000 бициклиста, а пре десет година било их је три пута мање. Постоји приближно сто километара бициклистичких стаза.
„Терен је повољан за вожњу, сви предуслови постоје и неки епилог око улагања у инфраструктуру постоји, али где год у популацији има 10 одсто бициклиста на улици, потребна су улагања. Нови Сад је на тој граници од 10 одсто”, наводи председник Новосадске бициклистичке иницијативе.
Критичари градске власти из градског одбора странке „Доста је било” питају ових дан”. Наводе да су саобраћајне гужве, колапс и недостатак паркинга постали свакодневица у Новом Саду, као и да је томе један од пратећих проблема „никад веће” загађење ваздуха.
„Осим декларативног промовисања, власт не ради готово ништа како би суграђанима који користе или би евентуално користили бицикл као превозно средство, изашла у сусрет. Често и одмаже, свесно или из немара. Бициклистичке стазе су у изузетно лошем стању”, оцењују.
Указујући на годишње програме одржавања објеката путне привреде у Новог Саду од 2017. године тврде да се смањују улагања за одржавање ових стаза и да „кулминација ове својеврсне борбе против бициклиста” стиже у 2020, да разлози оваквих потеза остају непознаница, а да је једино сигурно да у градској каси новца има.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


