Урбанизам и вандализам
Инес Мештровић завршила је своју причу о тужној судбини једне лепе старе зграде на Андрићевом венцу цитатом из Андрићевих „Знакова поред пута”. Мудра запажања и поетске речи нашег нобеловца одабранe су за крај као подсећање, вероватно и као опомена. А можда и као позив у помоћ новинарском прегнућу да се изазове ефикаснија реакција поводом овог случаја.
Нажалост, новинари, грађани, јавност, чак и део стручне, не могу суштински ништа да учине у заустављању београдског урбанизма као савременог вандализма, у супротстављању градитељском насиљу, инвеститорској алавости, службеничкој попустљивости (за коју је, по свој прилици, корупција друго име). У распону од конструкционо и финансијски грандиозних пројеката, попут моста преко Аде Циганлије до озиданог киоска за продају свећа у порти Цркве Александра Невског, од кабастог здања Парохијског дома на Светосавском платоу до стамбених мастодоната по Звездари и Врачару који уништавају комшијске куће, затварају видике и затиру свако дрвце у крају, нижу се проблематичне одлуке званичника. Оне које изазивају спорења, противљења, сумње у чистоту побуда (и уговора), мучно осећање да се много мање мисли на добробит градског становништва него на профит појединаца и њихових фирми.
То никако не значи да емисија Студија Б „СТБ Документ” остаје без смисла. Она је била одлична у настојању да утврди како је било могуће срушити фасаду заштићену као споменик културе, да прикупи (неубедљива) објашњења свих надлежних институција, да омогући представнику инвеститора и главном архитекти да бране пројекат седмоспратног хотела у старом градском језгру. Било је ту и објашњења како ће изградити нову стару фасаду. Још лепшу и још старију, ваљда, баш како су обећали и ратни рушитељи мостарског каменог моста.
Студију Б веома приличи ова, можда ипак не сасвим узалудна, борба против бахатости и самовоље власника великог новца, поклоника девизе „пара врти где бургија неће”, против градских органа у чијем раду политичко и лукративно надјачавају професионално, против свих оних који желе да се Београдом окористе не волећи га уопште, или бар не довољно. Ова телевизија на то има пуно право јер живи и целином свог програма ради за Београд који воли.
У досијеу о адреси Андрићев венац 10 нашао се и податак да се вандалски поступак према споменику културе може кажњавати само прекршајно (с највише десет хиљада динара), а никако кривично. Републици Србији неминовно се мора поставити питање кад ће да промени ту апсурдну законску норму. А и њој и Српској православној цркви, такође, како мисле, рецимо, да штите „српске светиње” на Косову и Метохији– кад не чувају ваљано ни ове надохват руке, над којима им надлежност нико не ускраћује.
Примера такве небриге има толико да би се за њих могле (и морале) заинтересовати и друге домаће телевизије, нарочито оне којима је блиско такозвано истраживачко новинарство. Уз све ризике које то носи...
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


