Utorak, 24.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Slobodan Jovanović

Слободан Јовановић

Slobodan Jovanović, predsednik Srpske kraljevske akademije, rektor Beogradskog univerziteta, dekan Pravnog fakulteta u Beogradu, predsednik Kraljevske vlade u Londonu, svoju višegodišnju saradnju sa „Politikom” započeo je još u vreme balkanskih ratova.

Jovanović je u oba balkanska rata, tokom 1912. i 1913. godine bio šef Presbiroa pri Vrhovnoj komandi Srpske vojske. Informacije o stanju na bojištima preko komandi vojnih jedinica, a potom često i Jovanovića svakodnevno su stizale u redakciju lista „Politika”.

Posle Velikog rata Slobodan Jovanović je postao jedan od saradnika „Politike” objavljujući na njenim stranicama članke o istorijskim i pravnim temama.

„Politika” je to znala da ceni i u broju od 4. decembra 1939. godine preko čitave devete i na dva stupca desete strane objavila je pet članaka posvećenih svom najuglednijem i vernom saradniku Slobodanu Jovanoviću, pod zajedničkim naslovom „Sedamdeset godina života g. Slobodana Jovanovića”.

                                   Slobodan Jovanović

Istoričar Vladimir Ćorović za Jovanovića piše da je čovek široke kulture, fina i oštra duha koji je potanko obradio srpsku istoriju od ustavobranitelja do pogibije kralja Aleksandra Obrenovića.

„U njegovima istorijskim spisima ima više dramskog elementa nego u mnogim delima naše pozornice. Treba samo pročitati, primera radi, scenu kad kralj Milan, posle srpsko-bugarskog rata, hoće da abdicira, ili kad dolazi u zatvor Peri Todoroviću.“

Isidora Sekulić piše da je Slobodan Jovanović književnik velikih literarnih sposobnosti, velikih nacionalnih zasluga, ali i književnik mirne glave, što je možda najveći dar od Boga i vrhunac velike kulture.

„G. Jovanović prevrće po starim hartijama i sluša priče stare i nove, ne da bi zapisao i prepisao, nego da bi doživeo, ne kao naučnik nego kao umetnik. Sve što g. Jovanović napiše dolazi od uma i od umetnosti, zakoračuje u nauku i u književnost. Moja lična formula za ovoga velikog našeg pisca glasi: mirna glava.“

U jednom tekstu objavljenom 1936. godine u „Politici” Slobodan Jovanović objašnjava kako je i kada knez Miloš izgubio poverenju u srpskom narodu: „Do Miletine bune Milošu je polazilo za rukom da digne na oružje više naroda nego njegovim protivnicima, ali od Miletine bune, narodna većina počinje naginjati na stranu Miloševih protivnika.

Zato u toj buni Miloš se ne bije samo s buntovnicima, nego i pregovara. Sve dokle je radio na stvaranju državne vlasti Miloš je imao većinu u narodu. On ju je izgubio tek onda kada je u očima celog sveta postao smetnja za stvaranje pravnog poretka“.

Slobodan Jovanović je rođen 1869. godine u Novom Sadu i prvi je Srbin koji je poneo to ime. Njegov otac Vladimir, ministar finansija, ekonomista i počasni član Srpske kraljevske akademije, dao je svom sinu ime Slobodan, a inspiraciju je našao u delu „O slobodi” britanskog filozofa Džona Stjuarta Mila.

Godine 1897. je izabran za vanrednog profesora na Pravnom fakultetu Velike škole u Beogradu.

Jovanović je na stranicama „Politike” svojim sjajnim stilom, čistim i jasnim jezikom, svakom pismenom čoveku učinio pristupačnim političku i pravnu prošlost naše zemlje. Slobodan Jovanović je uspeo da kod inteligencije, ali i kod najšire publike, stvori dominantno mišljenje o istoriji Srbije u 19. veku.

Za Jovanovića kažu da je zaista bio redak čovek jer je uspeo da stvori nešto što je vrlo teško stvoriti u našoj sredini, kako tada tako i danas, a to je autoritet.

„Svaki veliki narod mogao bi se ponositi imenom i delima Slobodana Jovanovića. Srpski narod zaista se ponosi što je dao jednog čoveka sjajnih intelektualnih sposobnosti, velike obdarenosti i ogromne radljivosti na polju nauke i kulturnog uzdizanja.“

Nikola Trklja

 

  1.   Nemačkari – (11. 4. 1936)
  2. Azijska i evropska kultura – (6. 1.1926)
  3. Dimitrije Tucović – (6. 1. 1935)

 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.