Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ИСТОЧНА СТРАНА

Године украјинског хаоса

Године украјинског хаоса
Кијев: ко кога слуша у Украјини (Фото АП/Е. Кравченко)

У Укра­ји­ни су из­гле­да ре­ши­ли да се ма­ну по­ли­тич­ког ре­ша­ва­ња про­бле­ма по­бу­ње­ног Дон­ба­са и од­мет­ну­тог Кри­ма и при­кло­не се оштри­јим ме­ра­ма у за­шти­ти сво­је др­жав­не це­ло­ви­то­сти. Над­ле­жни у Ки­је­ву очи­глед­но ни­су за­до­вољ­ни оним што се де­ша­ва у окви­ри­ма „Мин­ског про­це­са”, у ко­јем, по­ред Укра­ји­не, уче­ству­ју Ру­си­ја, Не­мач­ка и Фран­цу­ска, а ко­ји за крај­њи циљ има мир­ни по­вра­так ис­точ­них де­ло­ва бив­ше со­вјет­ске ре­пу­бли­ке под укра­јин­ску власт. У том сми­слу оти­шли су ко­рак да­ље. Од­лу­чи­ли су да то­ком 2018. у зе­мљу „уве­зу” чак 20.000 при­пад­ни­ка вој­ске САД и НА­ТО, за­јед­но са на­о­ру­жа­њем. 

Већ че­ти­ри го­ди­не дру­га по ве­ли­чи­ни европ­ска др­жа­ва у ста­њу је пот­пу­ног ха­о­са. На со­ци­јал­ном, еко­ном­ском, без­бед­но­сном и сва­ком дру­гом пла­ну. На­род би ре­као: у овој зе­мљи се не зна ни ко пи­је, ни ко пла­ћа.

И, на­жа­лост, ова­ква оце­на би­ла би са­свим на ме­сту.

Јер оно што је на пре­ло­му 2013. и 2014 го­ди­не и у да­ни­ма ве­ли­ких де­мон­стра­ци­ја на тр­гу Мај­дан у Ки­је­ву ма­ло ко мо­гао да пред­ви­ди је­сте да ће по­сле­ди­це укра­јин­ске дра­ме до­сти­ћи са­да­шњи сте­пен, уз пре­те­ћу мо­гућ­ност да се сва та му­ка уско­ро пре­ли­је и из­ван др­жав­них гра­ни­ца, и пот­ка­чи нај­бли­же су­се­де, па и оста­ле Евро­пља­не. Ако се на ово до­да­ју и све че­шће отво­ре­не ма­ни­фе­ста­ци­је на­ци­зма у де­ло­ва­њу по­је­ди­них укра­јин­ских опо­зи­ци­о­них удру­же­ња и стра­на­ка, ја­сно је да има ме­ста за за­бри­ну­тост.

По рас­па­ду Со­вјет­ског Са­ве­за, САД и ЕУ су ја­сно ста­ви­ли до зна­ња да на про­стор Укра­ји­не гле­да­ју као на сво­ју сфе­ру ин­те­ре­са, и по­че­ли су у том прав­цу ак­тив­но да де­лу­ју. Би­ло скла­па­њем уго­во­ра са та­мо­шњим вла­сти­ма, по­слов­ном ели­том, опо­зи­ци­о­ним по­ли­ти­ча­ри­ма, би­ло при­бли­жа­ва­ју­ћи се укра­јин­ским гра­ни­ца­ма оштрим вој­ним по­те­зи­ма, кроз ши­ре­ње НА­ТО-а на ис­ток. Ру­си­ји се то ни­је до­па­да­ло, као ни ру­ском жи­вљу у Дон­ба­су и на Кри­му. Уоста­лом, ди­рект­но је ути­ца­ло на за­јед­нич­ку без­бед­ност. 

У пр­вим го­ди­на­ма укра­јин­ске не­за­ви­сно­сти реч „парт­нер­ство” јед­на­ко је ле­по зву­ча­ла у уши­ма за­пад­них по­слов­них љу­ди, ко­ли­ко и у ду­ша­ма тај­ку­на у Ки­је­ву. Пред­сед­ни­ци Ле­о­нид Крав­чук, Ле­о­нид Куч­ма, Вик­тор Ју­шчен­ко и Вик­тор Ја­ну­ко­вич успе­ва­ли су ко­ли­ко-то­ли­ко да ства­ри др­же под кон­тро­лом. Али, гло­бал­на про­ме­на мо­ћи ко­ја је усле­ди­ла сла­бље­њем САД уз исто­вре­ме­но ја­ча­ње Ру­си­је, Ки­не, Ин­ди­је и оста­лих не­ка­да „да­ле­ких” др­жа­ва, зах­те­ва­ла је ви­ше ли­дер­ског уме­ћа. Упра­во оно што је са­да­шњем пред­сед­ни­ку Пе­тру По­ро­шен­ку не­до­ста­ја­ло.

Ка­да је кре­ну­ла кон­крет­ни­ја при­ча о мо­гу­ћем збли­жа­ва­њу Укра­ји­не са зе­мља­ма ЕУ, та­да­шњи шеф др­жа­ве Вик­тор Ја­ну­ко­вич ни­је крио спрем­ност на са­рад­њу. Глав­ни са­вет­ник у то до­ба био му је Аме­ри­ка­нац Пол Ма­на­форт, бив­ши шеф пред­из­бор­ног шта­ба аме­рич­ког пред­сед­ни­ка. Али, Ја­ну­ко­вич је знао да мо­же да иде са­мо до од­ре­ђе­не, „цр­ве­не ли­ни­је” ко­ја је, за­хва­љу­ју­ћи пре све­га пре­те­ра­ним апе­ти­ти­ма „За­пад­ња­ка”, вр­ло бр­зо до­стиг­ну­та. На­и­ме, ка­да је схва­тио ко­ли­ко би ње­го­ву др­жа­ву тре­ба­ло да ко­шта „пру­же­на ру­ка европ­ског при­ја­тељ­ства”, за­тра­жио је пре­дах да раз­ми­сли, а он­да (у но­вем­бру 2013) ре­као: „Хва­ла, не­ћу”! Био је то сиг­нал за по­бу­ну. Усле­ди­ле су ве­ли­ке де­мон­стра­ци­је у Ки­је­ву, ко­је су се пре­тво­ри­ле у пра­ви гра­ђан­ски рат и бр­зу сме­ну пред­сед­ни­ка. Ње­гов на­след­ник Алек­сан­дар Тур­чи­нов био је са­мо пре­ла­зно ре­ше­ње за усто­ли­че­ње мно­го по­пу­стљи­ви­јег По­ро­шен­ка.

У че­му је по­гре­ши­ла Евро­па? Про­стим је­зи­ком ре­че­но, у то­ме што пред­ло­же­но парт­нер­ство ни­ка­да ни­је под­ра­зу­ме­ва­ло би­ло ка­кву рав­но­прав­ност уго­вор­них стра­на. Бри­се­лу је био нео­п­хо­дан но­ви ве­ли­ки про­стор за пла­сман про­из­во­да, по­љо­при­вред­ни и ин­ду­стриј­ски по­го­ни са јев­ти­ном рад­ном сна­гом, од­ла­га­ли­шта за пр­ља­ве тех­но­ло­ги­је… А у кон­крет­ном слу­ча­ју и пре­у­зи­ма­ње упра­вља­ња над мре­жом ру­ског га­со­во­да ко­ја је оп­слу­жи­ва­ла ве­ли­ке де­ло­ве за­пад­ног де­ла на­шег кон­ти­нен­та. 

Та­ко се сти­гло до си­ту­а­ци­је у ко­јој ше­фа др­жа­ве, прак­тич­но, ни­ко не слу­ша. Др­жа­ве у ко­јој ме­ди­ји на удар­ним стра­ни­ца­ма не пи­шу о про­бле­ми­ма са ко­ји­ма зе­мља мо­ра да се су­о­ча­ва, већ о до­го­дов­шти­на­ма још јед­ног про­па­лог по­ли­ти­ча­ра, ово­га пу­та Ми­ха­и­ла Са­ка­шви­ли­ја из Гру­зи­је, о све ве­ћем ути­ца­ју па­ра­вој­них фор­ма­ци­ја са, ка­ко ре­ко­смо, на­ци­стич­ким пред­зна­ком, о до­ста­вља­њу снај­пер­ских пу­ша­ка из САД, сва­ко­днев­ним гу­би­ци­ма на фрон­ту у по­бу­ње­ном Дон­ба­су…

Укра­ји­ни је по­треб­на по­моћ и у то ни­ко не сум­ња. Про­блем је, ме­ђу­тим, што ту по­моћ, укљу­чу­ју­ћи и до­ла­зак 20.000 НА­ТО вој­ни­ка, ни­ко не ну­ди бес­плат­но. А По­ро­шен­ко­ва ре­пу­бли­ка ви­ше не мо­же ни­ко­ме ни­шта да пла­ти. 

Коментари15
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Milorad Mrdja
Gde god kroči američka čizma tu zavlada haos.
ВлаДо,
Ако на тих 20000 НАТО војника уђе исто толико руских од Украјине неће остати ни пепео.
дупло голо
Очигледно је да се у Украјини опез нешто кува, као што је видљиво главни кувар је америка. Крим не могу да дирају па планирају да заједно изведу неку нову "олују" у Донбасу. Па није вам Баћушка наиван да дозволи да му пред носом бијете сународнике. Ко размисли схватиће да је корен свега зла у Украјини деловање америке и НАТО. Они сањају сан о покоравању света и сањаће га док не наје...., али баш онако, по пропису.Украјинци и још по неки се радују доласку американаца, та кога је то још америка одбранила сем шиптарских нарко босова? Они дођу, направе општи русвај, зграбе оно што вреди и оду, а сиротиња почиње из почетка и још затрована радијацијом и отровима приде. Изем вам помоћ.
Данило
Македонци кажу: "Ми нисмо Срби, ми смо Македонци, до 45 -те на гробљима "ић" после "ски". Србија каже :" Ниакав проблем, да сте живи и здрави. Муслимани хоће велико "М". Никакав проблем, сад су Бошњаци. Црногорци: "Кад сви могу, шта то нама фали јадан?" Ништа, сада сте и ви народ. Пироћанци хоћете да будете народ, никакав проблем, шта више имате чувени препознатљив пироћански шприцер - пола књаз, пола вода. Срби су антика па се лако зезати, али горе на северу је много компликованије. Св. Кијево је стара руска столица, не Москва.
Бранко Срб Козаковић
Народи које сте споменули и нису етнички Срби, па и нема потребе присвајати их (посебно Македонце), а свако ко се гади српства и жели се одрећи истог треба подржати у томе (ма то били Срвати, Србалије или сл.). Узгред, нација, па тако и српска, наликује каквом клубу у који се по вољи може учланити. Етничка припадност је нешто ино, а у том погледу остаје нејасно идентификовање Срба јер овде живе различите родне/етничке групе које се осећају Србима. Дакле, ако је српство скуп суштинских различитости, нема потребе за својатањем Макеонаца или Црногораца (..). А, што се Црне Горе тиче, она је сама по себи необични пример изразито велике разноликости етничких микрогрупа, и безмало нема Словена. Пироћанци и Југ припадају Торлачкој групи, мешавини Бугара, Македонаца, Албанаца, Цинцара, Влаха, са израженим староседелачким особинама - нису етнички Срби. Кијив је престоница Старе Рус, а не савремене Россије која је проистекла из Московије која се окитила именом туђе славе и старине.
Dragan
Kijev je stara UKRAJINSKA prestonica, a ne ruska.
Zlatko S P
Nije Dombas, Ukrainski problem, Problem je Odvajane Cerke od Majke.il obrnuto.Majke od Cerke Ljudi ne shvataju,da Su ;Ukrajina I Rusija -Sijamski Blizanci ! Imam ih u Familiji. Mozda bi trebalo ;da se Griko Katolicki-Banderovci-Nacisti Odvoje -izljuce od Ukraine,to bi bila mala hirurska operacija ,ali ne Razdvajati Sijamske Bliznjakine!

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.