Realizam „a la Majk Li”
Kan - Slavni britanski reditelj, višestruki kanski laureat („Tajne i laži” i „Ogoljeno”) i oskarovac Majk Li, ove godine se četvrti put takmiči za „Zlatnu palmu”. Sada sa filmom „Još jedna godina”, novom realističkom komedijom u kojoj sumira osnovne životne vrednosti – porodičnu ljubav i prijateljstva, koju su kritičari na jutrošnjoj ranoj prokeciji nagradili gromkim aplauzom. U kratkom susretu za „Politiku”, Majk Li otkriva kakve su teškoće pratile nastanak ovog filma i zašto voli Kanski festival.
„Još jedna godina” je film o običnom, sredovečnom paru koji se suočava sa svakodnevnim problemima svojih prijatelja?
Priznaćete da to veoma jednostavno zvuči. Na prvi pogled, tu nema neke velike i važne priče, osim što je ona veoma lična i emocionalno veoma važna za mene.
Biće važna i Vašim gledaocima, jer na komičan način govorite o važnim životnim stvarima– porodici, prijateljstvu, ljubavi, ali i usamljenosti?
Ovo je film koji sam radio spontano, više po osećaju šta bi se u odnosima među ljudima moglo dogoditi, nego po nekoj čvrstoj filmskoj šemi. On se nekako sam razvija, bez ograničenja i bez unapred zadatog plana. Sa svojim glumcima sam imao probe četiri meseca, a oni su svakodnevno kreirali i razvijali svet, život i osećanja mojih junaka.
Opet ste izabrali sjajne, visprene glumce i opet nas fascinira Vaš rad sa njima.
Uvek imam potrebu za bistrim, oštrim, inteligentnim glumcima sa sofisticiranim pristupom likovima koje treba da tumače. Za glumcima koji su spremni da naporno rade i koji umeju da budu individualci koji će zasijati kao deo ansambla i istovremeno sa drugima. Ljudi koji nisu spremni da budu sve vreme sa mnom dok snimamo, čak iako nije njihov snimajući dan, nisu ljudi sa kojima ja radim. Džim Brodbent, Rut Šin, Lesli Menvil, Piter Vajt igraju članove jedne male porodice i njihove prijatelje, a to može izgledati stvarno, i tragično i komično, iskreno i spontano, samo ako „žive” tokom snimanja zajedno. Ako žive život svojih likova.
Svakodnevicu Vaših filmskih junaka pratite kroz četiri godišnja doba tokom jedne godine i za svako godišnje doba vezana su određena osećanja?
Tačno. Proleće je rezervisano za porodičnu ljubav i prijateljstvo, leto za ljubav i toplinu, jesen je radost ali i tuga, nada i očaj, zima za usamljenost i smrt, a sve to zajedno svedoči o prolasku vremena, ali i prolasku života koji nije svima isti.
Mora da je bilo izazovno, ali i skupo čekati smene godišnjih doba i zapravo snimati celu jednu godinu?
To je bio veliki problem, ali je samo tako mogao da se uradi ovaj film. Snimali smo ukupno deset nedelja u sve četiri sezone. Bilo je trenutaka kada nam je bila potrebna kiša. Prognoze bi rekle da će je biti, a posle pola sata bi nam sinulo sunce i pokvarilo sve. „Onaj čovek odozgo” bi nam stalno priređivao ovakve vrste neslanih šala.
Pred početak snimanja ste izgubili i svog velikog prijatelja i dugogodišnjeg producenta Sajmona Čeninga Vilijemsa. Kakav je to uticaj imalo na Vas?
Ovaj film i jeste posvećen njemu. Nedostaje mi taj veliki, nasmejani čovek. Bio je neverovatno dobar producent, pouzdan u svakom trenutku, veliki borac i sjajan prijatelj. Bilo je teško raditi bez njega i njegovog umeća sa finansijama. Nije mu nikada bilo lako da nađe fondove za moje filmove, uvek je vodio tešku borbu da uradi ozbiljne nezavisne filmove kao što su moji.
Realističke filmove „a la” Majk Li?
Filmove koji se razvijaju iz improvizacije i istraživanja, filmove koji predstavljaju kreativno putovanje. Mnogi producenti žele da vide striktno sve napisano na papiru, ali kada bih im to omogućavao, moji filmovi ne bi bili iskreni i spontani niti uverljivi.
Niti toliko uspešni, tako često nagrađivani. Ovo je Vaše četvrto učešće u konkurenciji Kanskog festivala. Još uvek Vam je drago da se baš ovde takmičite?
Jeste, zato što je Kan najvažniji svetski festival, „evrocentričan” a ne „holivudcentričan”. Jenkiji ne mogu na njega da stave „šapu”. Naravno, na Kroazeti ima i američkih filmova, neki se i takmiče, ali nisu unapred predplaćeni za najvažniju nagradu u svetu filma. S druge strane, volim Kan i zbog toga što obučem svetlo flanelsko odelo i stavim glupu kravatu, a oni ne puštaju u dvorane na svečane premijere ukoliko niste odeveni u crni toksido sa crnom leptir mašnom. Kako se ja takmičim sa svojim filmom, nema im druge, moraju da me puste na crveni tepih i u salu! To je moja mala, slatka osveta ljudkoj gluposti, slavi i manama...
-----------------------------------------------------------
Ovacije za Vudija Alena
Uz Majka Lija i neumorni kultni američki reditelj Vudi Alen (75), dobro je nasmejao publiku i osvojio ovacije kritičara i festivalskih izveštača. „Srešćeš visokog crnog stranca”, novi film na stare „alenovske” teme– ljubavne i bračne veze, prevare i preljube, još jedna je visprena, inteligentna i nadasve duhovita komedija u kojoj igraju: Džema Džons, Antonio Banderas, Džoš Brolin, Naomi Vots, Frida Pinto (nova Alenova muza), Lusi Panč i ser Entoni Hopkins...
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


