Antikvarnica slovenskih reči
Tih dana spustio bih se predveče do trga Andel, u blizini kupio burito i nastavio Štefanikovom. Gledao sam češke nazive radnji.
U prvoj godini mog boravka u Češkoj, dok nisam naučio jezik, na osnovu reči pokušavao bih da pogodim značenje i delatnost radnji.
Starožitnosti je češki naziv za antikvarnicu. Bila mi je interesantna slikovitost tog naziva - stari život, ili ono staroživotno, ono što pripada starom životu.
Potreba za pronalaženjem sopstvenog izraza koji bi zamenio strani, neretko internacionalni izraz, dovodi do posezanja za neposrednim i često upečatljivim jezičkim rešenjima.

Češki naziv za frizersku radnju je oštrihat, što doslovno značio ošišati. Brašnarstvi je naziv za prodavnicu i servis tašni i novčanika, i potiče od reči brašna koja znači torba. U Češkoj su u velikoj meri u upotrebi slovenski nazivi.
Nazivi ovih delatnosti u Srbiji, s druge strane, preuzeti su iz drugih jezika: antikvarnica iz francuskog ili nemačkog, tašner iz nemačkog, frizer iz francuskog.
Interesantan je slučaj kolokvijalnog izraza frizeraj, koji je napravljen dodavanjem nemačkog sufiksa, što je jedno ponemčenje francuskog naziva, koje je u duhu nemačkog jezika da bi ga i Nemci prihvatili, samo kada bi za njega znali. Sećam se da je moja baba redovno koristila i izraze šuster, šnajder i vešeraj.
Češki nazivi za mesece su slovenski, opisni, kao i u Hrvatskoj, dok se u Srbiji koriste latinski nazivi. Logično bi bilo da je situacija obrnuta - da upravo Hrvati kao katolici koriste latinske nazive, a Srbi slovenske.

Fin je ovaj deo između Andela i Male Strane, pomislio sam. Ova mreža ulica između Vltave i Štefanikove, sa malim blokovima trospratnih i četvorospratnih zgrada sigurno je lep za stanovanje. Nedaleko od reke i Starog i Novog Mesta koji su sa druge strane dva mosta, ali dovoljno daleko od turističkih hordi. Da, šarmantno se ovde živi, rekao sam sebi.
U subotu sam otišao da obiđem jedan stan u u Sajfertovoj ulici, u Žižkovu.
Nalazio se oko petsto metara od Glavne železničke stanice, u ulici kojom prolazi tramvaj. Pomislih da lokacija nije loša. Ta trospratna zgrada je tipičan devetnaestovekovni Zinshaus.
Stanodavac je stariji čovek, a stan izgleda kao da je poslednji put renoviran kada dok je on bio dečak. Sigurno ne pre sedamdesetih godina prošlog veka. Nameštaj je bio oskudan i star. Sve je delovalo kao da je tu uneto u ono doba nemaštine, kada nije bilo moguće priuštiti bolje. Valjda su tako izgledali radnički stanovi pre šest decenija, a možda i još ranije. Ne bi me čudilo da je ponešto ovde još iz tridesetih.
Grejno telo montirano na zid izgleda kao nešto što se danas retko sreće. Ne znam zapravo šta je to tačno, ali mi ne uliva poverenje. Nije radijator, već nekakav uređaj sa metalnim prorezima.

U kuhinjskom delu su ofucane ostave koje ne mogu da se zatvore kako treba. Na podu je nekakav izanđali, jednobojni itison.
Trinaest i po hiljada kruna, za ovu rupu? Sam dolazak ovde značio je biti nasamaren. Kome li će ovo da uvali, pitao sam se pri izlasku.
U haustoru sam starom rekao da ću potražiti neki drugi stan.
- Ne mari, imam još petnaest zakazanih poseta, rekao je odmahujući rukom.
Možeš imati još sto, pomislio sam, samo bi budala ovo zakupila.
Bojan Viculin

Poštovani čitaoci, „Politika” je ponovo oživela rubriku „Moj život u inostranstvu”. Namenjena je pre svega vama koji živite izvan Srbije, širom sveta, koje je životni put odveo u neke nove nepoznate krajeve i zemlje.
Nadamo se da ste primetili da smo se i mi u međuvremenu malo promenili.
Sašili smo novo, komotnije i udobnije digitalno odelo, ali i dalje smo prava adresa na koju možete slati svoja pisma, reportaže, zapise i fotografije.
Pišite nam kako je u tuđini ili u vašoj novoj otadžbini. Kako vam Srbija izgleda kad je gledate iz Vankuvera, Osla ili Melburna? Stanuje li nostalgija na vašim novim adresama?
A naša adresa je [email protected]
Pravila su i dalje jednostavna: dužina teksta do pet hiljada slovnih znakova, da je zapisan u nekom uobičajnom formatu, najbolje vordu. Naslovi i oprema su redakcijski, tekstovi se ne honorišu i podležu uredničkim intervencijama.
Vaša Politika
Подели ову вест







Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.