Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Плаве рибе на Козјем острву

Први пут сам тај осећај имала када смо дошли до Кеипреинга, рта где се на северу завршава Нови Зеланд, а около је све Тихи океан и Тасманово море – величанствени спој две воде и две боје, тамнозелене и љубичасте
Плаве рибе на Козјем острву
Нетакнута природа - необичне и привлачне плаже на Новом Зеланду (Фото Пиксабеј)

Плаже, дивне и чисте, готово нетакнуте у својој природности и лепоти. Свака је помало другачија, бар за нијансу, а неке су драстично различите. Једне делују питомо, а друге дивље. На западној обали су углавном дивље.

Када сам први пут угледала једну такву која се зове Пиха, имала сам асоцијацију на гротло Дантеовог „Пакла”. Тај дан је био кобан за неопрезне пливаче на помамним Пихиним таласима. Сурфери ту долазе као на ходочашће, кад су таласи највећи и најузбурканији. То им повећава ниво адреналина и таквом ужитку не могу да одоле.

Песак може бити од готово чисте беле боје, до потпуно црне. На Мурувај плажи је црни, светлуца, али страшно пече, много више привлачи сунце због тамне боје. Једино на њега нисам могла стати усред поднева босом ногом.

Неке плаже су тако дивне, са ситним песком у свим нијансама, од екстремно светле до већ поменуте црне боје песка, а друге знају бити стеновите, опет са најразличитијим облицима стена. Оне су изазов да се по њима успиње и истражује.

Новозеландска плажа Црна стена (Фото Википедија)

Кренула сам једне суботе од мени најближе Марајс плаже, па наставила даље на другу, трећу, четврту… километрима у једном правцу. Била је то права авантура духа. Између треће и четврте плаже више није било шетача, само у даљини два рибара и никога више. На крају се ипак појавио један млади пар, и они су великом брзином одмицали. Мислила сам да их упитам какав је излазак на ту четврту плажу, да ли је много каменит и неприступачан.

Схватила сам чар и лепоту коју осећају истраживачи нових и неосвојених терена. Први пут сам тај осећај имала када смо дошли до Кеипреинга, рта где се на северу завршава Нови Зеланд, а около је све Тихи океан и Тасманово море. Величанствен је тај спој две воде и две њихове боје, тамнозелене и љубичасте.

Овде треба поменути и плаве рибе на Козјем острву. То је један законом заштићен резерват, и јаркоплаве рибе у огромном броју пливају, можеш их телом додирнути, вода је прозирна, тако да све што сам снимала, и камером и апаратом, показује ту дивну, плаву боју риба.

Кад коракнеш на острву Кавау, удаљено сат крстарења од најближег насељеног места, улазиш у фантастично сређену тропску башту пуну најразличитијег растиња, од највишег до најнижег.

Све је то вешто одабрано и однеговано да чува успомену на сер Џорџа Греја,  знаменитог човека, политичара и колекционара који је 1862. године купио цело острво и уредио га за живот по свом укусу. Његова спомен-палата се и данас посећује; привлачи туристе, а акценат је на његовој огромној библиотеци.

Греј је сакупљао биљке и животиње, између осталих, кенгуре и паунове који су и данас присутни на острву.

На повратку, у смирај дана, посматрала сам појединачне куће са острва које су каналчићима везане за океан и њихове укућане како испраћају госте који се враћају у град. Био је то мало чудан осећај за мене, ставити се у положај тих људи и осећати како они осећају. Ја сам имала неки осећај да они остају усамљени и одсечени од осталог света, и на неки начин ми их је било жао.

Да ли је то била само моја уобразиља са позиција човека који  живи у највећем граду овде, од око два милиона људи, или су ови људи усамљенији него други.

Две године касније уверила сам се у посебност живота на острву упознавши једну жену са тог острва. Била је отворена за комуникацију. Упитала ме је одакле сам пореклом, а када је чула, рекла је да никада никога из Југославије није упознала и никада није чула за њу. То ми је све казивало о њеној изолованости, али она ништа није скривала, била је тако ведра, љупка и млада.

Дивље обале Новог Зеланда (Фото Пиксабеј)

Рекла ми је да рибари са својим мужем, а на крају да је добро погледам па ако дођем поново на острво да је посетим. Био је то врло пријатан и топао сусрет са женом коју сам први пут срела. Природа јој је дала сву непосредност које су људи углавном лишени кад живе у великом граду. Није узалуд Жан-Жак Русо узвикивао: „Натраг у природу!”

Некад није потребно отићи далеко, бар до наше прве плаже удаљене мање од  километра), да осетим снагу и лепоту природе – а то овде значи океана. Овдашњи људи су просто омамљени њиме, шетају се обалом рано ујутро, купају се (неки током целе године), шетају кућне љубимце али шетњу морају да заврше до девет часова ујутро.

У пролазу се поздрављају са „добро јутро” или „здраво”, са тако лепим и задовољним осмехом. Лепо је бити ту на обали међу тим расположим људима који осећају сву лепоту и благодет природе. Сам звук таласа и мирис воде има неко тајанствено, лековито дејство.

Лепота је у томе што је плажа увек другачија. Некад је то само због плиме и осеке. Некад је то због сунца, некад због ветра – некад што је различито доба дана, понекад због надолазеће олује – некад што има више галебова, некад због деце која босим ногицама газе, некад због малих белих баркица, некад због сурфера, некад због мирноће и тишине.

Плажа је лепа и кад је сасвим пуста, једноставно лепа је увек и увек ме опомиње да не треба да пропустим ниједан дан да не дођем до обале океана.

Даринка Васојевић

 

Коментари12
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

vissagio
Баш лепа причица. Ако буде неких могућности, дај још неку.
mračenje
Ko o čemu Srbi o nostalgiji. Zar morate svaki tekst da pokvarite vašim seoskim i provincijalskim mentalitetom i slabostima? Brate ako niste za širinu i svet, vratite se u svoje mesto, vratite se u Srbiju. Pustite nas koji volimo putovanja i svetske širine, da uživamo u ovakvim opisima drugih prostora.
Ljilja K.
Hvala na odgovoru. Ja sam mislila kad Vam dodje da napišete opet nešto da malo pišete o uticaju te prirode na ljude ili eto, o shvatanju daljine i udaljenosti. Skoro je bio neki zemljotres tamo u pola noći. Bile vesti, javili da iz tog mesta izadju na obližnje brdo i da se sutra vrate kući. I svet obišla slika kako su se ljudi sa vrećama za spavanje i ruksacima razmileli po tom brdu, skoro pa napravili piknik. Nigde drame. Izadješ u pola noći da prespavaš na brdu, poneseš hranu i piće, sutra se vratiš kući. Zemljotres bio, prošao, priroda se istresla, ljudi se sklonili i to je to. Sutra je novi dan i ide se dalje. Ali to je vest za jedan dan. Zato ovakve stvari treba češće ponavljati. Jer ljudi žive život. Da se smanji uticaj priča koje plasiraju političari i mediji. Pozdrav, Darinka. Kad Vam dodje, pišite nam.
Darinka Vasojevic
Zahvaljujem se svim citaocima mog teksta sto smo bili, bar na kratko, na zajednickom putu; putevi su nam se iz nekih cudnih razloga ukrstili. Ja bih rekla znatizelja za novim i neispitanim i pitanje koje sebi uvek postavljamo: da li nesto mozemo da uradimo. Hvala na komentarima. Odgovor za G-dju Ljiljanu K. Priroda i zivot u gradu su u velikom kontrastu. U gradu je vazno gde stanujes i koliko si daleko od posla, odnosno koliko kilometara treba da predjes svakodnevno. Putevi su odlicni. Daljine se drugacije dozivljavaju; sve izgleda blize nego sto realno jeste. Moje zapazanje je da su ljudi ovde vrlo izdrzljivi, da imaju stav da im u zivotu nista nije tesko, da imaju duh avanturizma ( u najboljem smislu te reci ) i da u zivotu, izmedju ostalih stvari, zele da pronadju i zabavu.
lk
lk. lep, miran, pitak i čist tekst, kao što su i motivi bajkovite prirode Novog Zelanda,koje je autorica odslikala i koji su takvi ako umeš da zastaneš i vidiš. Sve te plaže, na severo-zapadu Oklanda, sam možda i češće obilazio od autorice teksta, i gledao sam, ali nisam uspeo da vidim sve te lepote, snagu, kontraste, ma puno toga. Otuda i zadovoljstvo ponovnog druženja sa čudnom prirodom još čudnije zemlje. Tekst me podseća i vraća u još jedno nostalgično vreme reportaža Milana Kovačevića, Šumadije, Pomoravlja, Plitvica, Podunavlja. Autorica ume s rečima, a rečima je sasvim lepo i komotno u rečenicama njenog teksta. Ona ume rečima od tišine, zvuk izmamiti i tim istim rečima ukrotiti opasne struje jedne Pihe. Bilo je zadovoljstvo čitati, a, naravno, zadovoljstvo je i poznavati autoricu teksta.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.