Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
MOJ ŽIVOT U INOSTRANSTVU

Da mogu da se probudim u Lici

Ne budite se sa osećajem da vas u Hrvatskoj više nema i da vas nikada neće biti. Da Liku više nema ko da voli onako kako su je voleli Ličani koji su sada u Australiji ili Vojvodini
Da mogu da se probudim u Lici
(Пиксабеј)

Tačno znam kako bih želela da se probudim. Probudila bih se kad je već svanuo dan i kad je već počeo nekakav ljudski metež u daljini. Htela bih da uvek prvi zvuk koji čujem budu ljudi u daljini.

Za idealno buđenje važno je probuditi se kada svet nije na prekretnici, ili u osnivanju. Ljudi koji rade nešto što su oduvek radili, od kada postoje, u pećini ili Božijem rebru. Kako god ko voli.

Trebalo bi da bude sunčano, u blizini mora ili reke, jer najlepše zvukove stvaraju ljudi u daljini kada im je voda blizu. Najlepše je probuditi se blizu mora.

(Piksabej)

Volela bih da u tom jutru ima gugutanja golubova ili cvrkut vrapčića. Nikakve druge ptice ne bih želela da čujem, nikakvog petla, galebove, pse ili mačku. Samo gugutanje, samo nežni tonovi, kada bih birala koji zvuk je u pozadini buđenja.

Volela bih da onda čujem crkvena zvona i njihov saborni zov, da se  probudim u gradu koji mogu da prepešačim i u kome stariji ljudi igraju igre. Najbolje da igraju šah ili nešto drugo, ali je važno da igraju i da ih svi gledaju. Volela bih da to jutro bude onako kako je oduvek i bilo u mojim gradovima, da muškarci igraju šah, a da žene idu na pijacu.

Da na pijaci muškarci prodaju a da žene pipkaju voće i povrće i probaju trešnje, te zatim ispljunu košticu u ruku ili papirnatu maramicu. Volela bih u tom poretku stvari sve babe, ne samo moje, drže familiju, zajednički ručak, literaturu i državu pod kontrolom.

(EPA EFE - F.H.)

A da se dede prevrću u svojoj melanholiji, nostalgiji, pričama, šahu, da se ljute na novine i da u sebi žalosno shvate kako su uvek bili loši prema svojim sinovima.

Volela bih da se probudim početkom sunčanog dana, sa osećajem da su mi sve babe i dede na broju, da ih u svojoj svesti raspoređujem kao što selektor raspoređuje svoj prvi tim, i da znam ko mi gde igra šah, pije pivo, i prži nešto na masti, u sred letnjeg dana.

Prilikom idealnog buđenja, išla bih u dan tako da i ne znam kada je tačno prošla noć. Bitno je da se probudim kada je sunce već uveliko izašlo. Volela bih da se budim u privatnom smeštaju, na moru. Imala bih isti osećaj bez obzira na to da li sam dete, stisnuta između mame i tate na iznajmljenom bračnom krevetu, ili sam mama i grlim svoje dete.

Manje je bitno da li starije ili mlađe dete spava na razvučenoj sofi, više je bitno saznanje da opstajemo izvan naših uobičajenih kulisa, izvan našeg stana.

Da smo isti ljudi u društvenom, iznajmljenom, kupljenom, ili pozajmljenom stanu. Možda nije ni to bitno, možda je kod buđenja jedino važno znati da vas čeka sladoled i ništa drugo.

Pokušavam da se probudim tako nekako dugo vremena. Ali buđenje nije veština, nego milost, možda Božja, ili podsvesti, hormona, demona, mitova i legendi, dnevne politike, globalne politike, kako god ko hoće.

Kad bih mogla da savetujem bilo koga kako da se ne budi, rekla bih prvo - ne budite se uplašeni. Nemojte da se budite sa pitanjima šta vam je trebalo u životu da sanjate poplave, ubistva i proganjanje kada ste mogli da sanjate seks sa nekim koga jedva poznajete.

Nemojte da se budite sa osećajem da treba da potrčite za autobusom. Ne budite se oznojeni, sa osećajem da vam sve nedostaje od kralja ubijenog u Marseju, do idealnih prototipova baba i deda, koji su otplovili sa jugoslovenskim jadranskim ostrvima u neko drugo carstvo, u nekom drugom vremenu.

(Piksabej)

Ne budite se sa osećajem da biste hteli nekakvo srpsko jadransko more. Ne budite se sa osećajem da vas u Hrvatskoj više nema i da vas nikada neće biti. Da Liku više nema ko da voli onako kako su je voleli Ličani koji su sada u Australiji ili Vojvodini.

Ako imate izbor, izaberite da vam bude smešno to što se neki ljudi vezuju za kamen i da medveda javno zovu protivnikom, a tajno prijateljem. Prisilite se da se ne budite sa pitanjima kako je Lici sada ako je vole samo ekolozi iz grada, ili iz Švedske, na neki ekološki način, bez proklinjanja sušnih godina i bez strasti.

Nemojte da se budite razočarani, praveći grimase od svog lica zbog nekog beznačajnog trenutka u kome ste ispali glupi. Budite se u miru znanja da ste uvek glupi u svetu u kome su svi glupi. I nema veze što vodite beznačajne razgovore otkada ste ozbiljan čovek.

Razmišljajte o danu u koji ulazite kao o slici u stilu starih majstora, razmišljajte o svetlu i senkama i prizoru koji bi na slici bio, pa i ako sve treba da bude apstraktno, prepustite se igri svetala i senki.

Pri buđenju je važno da vam ne kuca srce suviše jako, jer od toga nemate ništa, osim da ga stalno merite i čačkate. Merite samo ako verujete u merne jedinice čak i kada znate da tako nešto ne postoji, bar ne za srce koje jako kuca kada vas obuzme bez pitanja vaša svest. Mislite ponekad o tome kako tačno želite da se probudite, i mislite o tome šta biste hteli, i šta biste morali da probudite.

A.T.

 

Pišite nam
 
Poštovani čitaoci, „Politika” je ponovo oživela rubriku „Moj život u inostranstvu”. Namenjena je pre svega vama koji živite izvan Srbije, širom sveta, koje je životni put odveo u neke nove nepoznate krajeve i zemlje.
Nadamo se da ste primetili da smo se i mi u međuvremenu malo promenili. Sašili smo novo, komotnije i udobnije digitalno odelo, ali i dalje smo prava adresa na koju možete slati svoja pisma, reportaže, zapise i fotografije.
Pišite nam kako je u tuđini ili u vašoj novoj otadžbini. Kako vam Srbija izgleda kad je gledate iz Vankuvera, Osla ili Melburna? Stanuje li nostalgija na vašim novim adresama?
A naša adresa je  [email protected]
Pravila su i dalje jednostavna: dužina teksta do pet hiljada slovnih znakova, da je zapisan u nekom uobičajnom formatu, najbolje vordu. Naslovi i oprema su redakcijski, tekstovi se ne honorišu i podležu uredničkim intervencijama.
Vaša Politika 
 
 

 

Komentari12
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Бивши дописник Политике
Свим Личанима искрено желим да се што пре врате у своју Лику.
Gentilhomme Vieille Canaille
Moj pokojni Tast ( Punac) , rodjen u Lici u Svrackovom selu , otac mu poginuo u partizanima , majku mu pred njim zaklale ustase , u starosti se zazeleo da vidi rodni kraj. Da mu ispunimo zelju , tamo 90tih , odemo kolima on,tasta,zena i ja , jedva pronasli ono sto je bilo Svrackovo selo , zitelji susednih ustaskih sela sve porusili , jos jedan udarac za jadnog coveka , nije preboleo .
Рђосав Z
- чист дефетизам. Хрвати су сањали Неовисну Хрватску 45 година. Па су је досањали. А Срби већ после 29,5 година прежалили Лику? Поука: историја краја нема, не читајте Фукујаму!
Петар,Загреб.
Не одричите се своје имовине,сјећања,културе и завичаја. Обновите и долазите. И за стално,када одете у мировину. Ја сам у завичају по 9 мј. Обновио сам ђедовину својим средствима. Има нас стално 30-ак,од некадашњих 300-ак ,а преко љета има нас као прије рата. Државна адм.је коректна. Међуљудски односи су све бољи,јер виде да наш народ није пропао у сиротињу. Ово не би писао прије 20г. Данас,да! (газим по стопама својих ђедова,успркос свему,успркос свима и то ме испуњава). Далмацију волим.
Бивши дописник Политике
Свим Личанима желима да се што пре врате у Лику, али баш свим..

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.